myCRED - en to ru translation catalogue (1040 entries)

en: Balance
ru: Баланс/Счет

en: %label% History
ru: %label% История

en: About %s
ru: Около %s

en: Awesome People
ru: Потрясающие люди

en: Processing...
ru: Обработка...

note: log entries???
en: Warning! All entries in your log will be permanently removed! This can not be undone!
ru: Внимание! Все записи в журнале будут удалены без возможности восстановления. Это нельзя отменить!

en: All log entries belonging to deleted users will be permanently deleted! This can not be undone!
ru: Все регистрации в журнале, принадлежащие удаленным пользователям, будут навсегда удалены! Действие нельзя отменить!

en: Warning! All user balances will be set to zero! This can not be undone!
ru: Предупреждение! Все счета пользователя будут аннулированы! Невозможно выполнить действие!

en: Done!
ru: Готово!

en: Close
ru: Закрыть

en: Export users %plural%
ru: Перемещение пользователей %plural%

en: Edit Users Balance
ru: Редактировать счет пользователя

en: Edit Log Entry
ru: Редактировать запись журнала

en: Are you sure you want to delete this log entry? This can not be undone!
ru: Вы уверены, что желаете удалить эту запись из журнала? Это невозможно отменить!

en: Log entry updated
ru: Запись в журнале обновлена

en: Setup
ru: Установка

en: Settings
ru: Настройки

en: Make sure to backup your database and files before updating, in case anything goes wrong!
ru: Удостоверьтесь, что вы сделали копии вашей базы даных и файлов перед обновлением в случае сбоя!

en: function myCRED_Hook::run() must be over-ridden in a sub-class.
ru: функция  myCRED_Hook::run() должна быть переопределена в подкласс.

en: This Hook has no settings
ru: Это средство не имеет настроек

en: No limit
ru: Нет ограничений

en: Once every 24 hours
ru: 1 раз в 24 часа

en: Once every 7 days
ru: Один раз в 7 дней

en: Once per day (reset at midnight)
ru: Один раз в день (перезагрузка в полночь)

en: Select
ru: Выбрать

en: myCRED_Module() Error. A Module ID is required!
ru: Ошибка myCRED_Module(). Требуется ID модуля!

en: Surprise
ru: Сюрприз

en: click to close
ru: кликнуть, чтобы закрыть

en: click to open
ru: кликнуть, чтобы открыть

en: Settings Updated
ru: Настройки обновлены

en: Add New
ru: Добавить новое

en: Users
ru: Пользователи

en: Do not show
ru: Не показывать

en: Include under the "Profile" tab
ru: Включить под закладкой "Профиль"

en: Status
ru: Статус

en: Banking
ru: Банкинг

en: Compound Interest
ru: Сложный процент

en: Recurring Payouts
ru: Возвращение выплат

en: Access Denied
ru: Ошибка Доступа

en: %s Banking
ru: %s Банкинг

note: Cron deactivation
en: WP-Cron deactivation detected!
ru: Обнаружена деактивация WP-Cron!

en: Warning! This add-on requires WP - Cron to work.
ru: Предупреждение! Этот модуль требует WP - утилиту Cron для работы.

en: Enable
ru: Разрешить

en: Update Changes
ru: Обновить изменения

en: This Service has no settings
ru: Этот сервис не имеет настроек

en: Hourly
ru: Каждый час

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Quarterly
ru: Поквартально

en: Semiannually
ru: Раз в полгода

en: Annually
ru: Раз в год

en: %plural% interest rate payment
ru: %plural% платеж процентных ставок

en: Interest Rate
ru: Процентные ставки

en: Can not be zero.
ru: Не может быть нулевым.

en: Payout
ru: Расход средств

en: Log Template
ru: Шаблон Журнала

en: Minimum Balance
ru: Минимальный баланс

en: Daily %_plural%
ru: Ежедневно %_plural%

en: History
ru: История

en: Pay Users
ru: Заплатить пользователям

en: Amount
ru: Количество

en: Interval
ru: Промежуток

en: Cycles
ru: Циклы

en: Set to -1 for unlimited
ru: Установить -1 для

en: Important
ru: Важно

en: You can always stop payouts by deactivating this service. Just remember that if you deactivate while there are cycles left, this service will continue on when it gets re-activated. Set cycles to zero to reset.
ru: Вы всегда можете остановить платежи с помощью отключения услуги. Необходимо помнить, что при выполнении деактивации с остатком циклов данный сервис будет работать после возобновления. Обнулите циклы, чтобы выполнить сброс настроек.

en: Payment Gateways
ru: Платежная система

en: Transaction ID
ru: Код трансакции

en: Cost
ru: Цена

en: Gateway
ru: Шлюз

en: buyCRED Purchase Log
ru: приобрести журнал покупок CRED

en: Purchase Log
ru: Журнал покупки

en: Payments
ru: Платежи

en: Please login to purchase %_plural%
ru: Пожалуйста войдите в систему для приобретения %_plural%

en: Gift purchase from %display_name%.
ru: Покупка подарка с %display_name%.

en: Minimum %plural%
ru: Минимальные %plural%

en: Minimum amount of %plural% a user must purchase. Will default to 1.
ru: Минимальное количество %plural% , которое клиент должен приобрести.

en: Point Types
ru: Виды очков

en: Login Template
ru: Шаблон входа

en: Content to show when a user is not logged in.
ru: Контент показывается, когда пользователь не вошел в систему.

en: Thank You Page
ru: Благодарность вашей странице

en: Custom URL
ru: Настраиваемый URL

en: Page
ru: Страница

en: Cancellation Page
ru: Страница аннулирования

en: Show seperate log for %_plural% purchases.
ru: Показать отдельный системный журнал для %_plural%  покупок.

en: Gifting
ru: Дарить

en: Allow users to buy %_plural% for other users.
ru: Позволить пользователям покупать %_plural%  для других клиентов.

en: Allow users to buy %_plural% for content authors.
ru: Разрешить пользователям покупать %_plural%  для авторов контента.

en: Available Shortcodes
ru: Доступные короткие коды

en: %s Payment Gateways
ru: %s Способы оплаты

en: buyCRED Settings
ru: настройки buyCRED

en: Test Mode
ru: Тестовый режим

en: Enabled
ru: Включено

en: Disabled
ru: Отключено

en: Sandbox Mode
ru: Режим изолированной программной среды.

en: Enable for test purchases.
ru: Разрешить тестовые покупки.

en: Update Settings
ru: Настройки обновлений

en: Date
ru: Дата

en: Payed
ru: Оплачено

en: <strong>buy</strong>CRED Purchase Log
ru: <strong>купить</strong>CRED журнал покупки

en: Gateway Settings
ru: Настройки шлюза

en: No purchases found
ru: Покупок не обнаружено

en: This Add-on needs to setup before you can use this shortcode.
ru: Это расширение необходимо установить перед началом использования этого короткого номера.

en: No gateways installed.
ru: Нет установленных шлюзов.

en: Gateway does not exist.
ru: Шлюз не существует.

en: Yourself
ru: Самостоятельно

en: No active gateways found.
ru: Активных шлюзов не обнаружено.

en: The selected gateway is not active.
ru: Выбранный шлюз не активен.

en: Buy with %gateway%
ru: Приобрести с %gateway%

en: Buy Now
ru: Купить сейчас

en: No users found
ru: Пользователи не найдены

en: To
ru: До

en: Select Amount
ru: Выбать количество

en: min.
ru: мин.

en: Select Gateway
ru: Выбрать шлюз

en: Pay Now
ru: Оплатить сейчас

en: Cancel
ru: Отменить

en: Actions
ru: Действия

en: This Payment Gateway has no settings
ru: Этот платежный шлюз не имеет настроек.

en: Select currency
ru: Выбрать валюту

en: Incoming confirmation call detected
ru: Обнаружен входящий вызов подтверждения

en: Gateway identified itself as "%s"
ru: Шлюз идентифицировался как "%s"

en: Verifying caller
ru: Проверка абонента

en: Test Payment
ru: Проверить оплату

en: Payment
ru: Оплата

en: Cancel purchase
ru: Отменить покупку

en: required
ru: необходимо

en: optional
ru: выборочно

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Address Line 1
ru: Адресная строка 1

en: City
ru: Город

en: Zip
ru: Файл расширения

en: State
ru: Штат

en: Country
ru: Страна

en: Choose Country
ru: Выбрать страну

en: %s Purchase
ru: %s Покупка

en: Item
ru: Наименование

en: Debug
ru: Корректировать

en: Here you can see information that are collected and sent to this gateway. Debug information is only visible for administrators and are intended for troubleshooting / testing of this gateway. Please disable "Sandbox Mode" when you want to take this gateway online.
ru: Тут вы просмотреть информацию, которая собрана и отправлена в шлюз. Информация о поправках видима только для администраторов и необходима для выявления неисправностей/ проверки этого шлюза. Пожалуйста отключите "Режим тестовой среды", когда желаете воспользоваться этим шлюзом онлайн.

en: Section
ru: Раздел

en: Result
ru: Результат

en: Payment Status
ru: Статус платежа

en: Request
ru: Запрос

en: Gateway Response
ru: Реакция системы на шлюз

en: Continue to %s
ru: Продолжить до %s

en: Click here if you are not automatically redirected
ru: Нажмите тут, если вы не были перенаправлены автоматически

en: The following information will be sent to the gateway
ru: Следующая информация будет отправлена в шлюз

en: Outside US
ru: За пределами США

en: Purchase of myCRED %plural%
ru: Покупка myCRED %plural%

en: Please setup this gateway before attempting to make a purchase!
ru: Пожалуйста установите этот шлюз перед попыткой сделать покупку!

en: Processing payment &hellip;
ru: Обработка платежа и эллипс

en: Could not create a BitPay Invoice. Please contact the site administrator!
ru: Нельзя создать счет за текущий период BitPay. Пожалуйста свяжитесь с администрацией саята!

en: Bitpay returned the following error message:
ru: Bitpay отправил следующее сообщение об ошибке:

en: API Key
ru: ключ интерфейса программирования приложений

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency Code
ru: Код валюты

en: Item Name
ru: Наименование товара

en: Description of the item being purchased by the user.
ru: Описание товара, приобретенного пользователем.

en: Transaction Speed
ru: Скорость трансакции

en: High
ru: Высокая

en: Medium
ru: Средняя

en: Low
ru: Низкая

en: Full Notifications
ru: Все уведомления

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Account ID
ru: ID Аккаунта

en: Site Tag
ru: Тег сайта

en: Order Integrity Key
ru: Заказать ключ целостности

en: Found under Step 12 on the Fraud Defense page.
ru: Найден под шагом 12 на странице защиты от мошенничества.

en: Postback CGI URL
ru: Обратная отправка URL интерфейса компьютерной графики

en: For this gateway to work, you must login to your NETbilling account and edit your site. Under "Default payment form settings" make sure the Postback CGI URL is set to the above address and "Return method" is set to POST.
ru: Для работы этого шлюза, вам необходимо зарегистривать ваш аккаунт NETbilling и редактировать ваш сайт. Под "Настройки формы неисполненного платежа " удостоверьтесь, что обратная отправка URL интерфейса установлена по вышеуказанному адресу и в графе  "Способ возвращения " указано "ПОЧТА".

en: Incorrect Credit Card number
ru: Неверный номер кредитной карты

en: The credit card entered is past its expiration date.
ru: У предоставленной кредитной карты истек срок действия.

en: The CVV2 number entered is not valid.
ru: Предоставленный номер CVV2 неверный.

en: The bank routing number entered is not valid.
ru: Предоставленный код банка неверный.

en: The bank account number entered is not valid.
ru: Предоставленный номер банковского счета неверный.

en: Success
ru: Успешно

en: Thank you for your purchase
ru: Спасибо вам за вашу покупку

en: Return to
ru: Вернуться к

en: Account Email
ru: Электронный адрес аккаунта

en: Product:
ru: Товар:

en: Gift to:
ru: Подарить:

en: (author)
ru: (автор)

en: Merchant Account Email
ru: Электронный адрес торгового счета

en: Secret Word
ru: Секретное слово

en: Confirmation Email
ru: Письмо с подтверждением

en: Ask Skrill to send me a confirmation email for each successful purchase.
ru: Попросить систему Skrill отправить мне электронное письмо с подтверждением для каждой успешной покупки.

en: Checkout Page
ru: Страница оформления заказа

en: Title
ru: Название

en: If left empty, your account email is used as title on the Skill Payment Page.
ru: Если оставить пустым, электронный адрес вашего аккаунта будет использован как заголовок страницы оформления заказа.

en: Logo URL
ru: URL товарного знака

en: The URL to the image you want to use on the top of the gateway. For best integration results we recommend you use logos with dimensions up to 200px in width and 50px in height.
ru: URL для изображения, которое вы хотите использовать вверху шлюза. Для лучших результатов сочетаемости мы рекомендуем вам использовать логотипы с параметрами до 200 пикселей в ширину и 50 пикселей в высоту.

en: Confirmation Note
ru: Письменное подтверждение

en: Optional text to show user once a transaction has been successfully completed. This text is shown by Skrill.
ru: Дополнительный текст, который показывает пользователям, что операция была выполнена успешно. Этот текст показывается с помощью Skrill.

en: Site ID
ru: ID Сайта

en: GW Password
ru: Пароль GW

en: Pricing ID
ru: Оценка ID

en: IP Verification
ru: Верификация IP

en: Do not verify that callbacks are coming from Zombaio.
ru: Не проверяйте, что обратные вызовы идут из Zombaio.

en: Language
ru: Язык

en: Postback URL (ZScript)
ru: URL Обратной отправки данных (ZScript)

en: For this gateway to work, login to ZOA and set the Postback URL to the above address and click validate.
ru: Для работы этого шлюза, войдите в систему ZOA и установите обратная отправка URL по вышеуказанному адресу и нажмите проверить.

en: Coupons
ru: Купоны

en: Coupon
ru: Купон

en: Create New
ru: Создать новое

en: Create New Coupon
ru: Создать новый купон

en: Edit Coupon
ru: Редактировать купон

en: New Coupon
ru: Новый купон

en: Search coupons
ru: Найти купоны

en: No coupons found
ru: Купоны не обнаружены

en: No coupons found in Trash
ru: Купоны в корзине не обнаружены

en: Email Notices
ru: Email Уведомления

en: Coupon updated.
ru: Купон обновлен.

en: Coupon published.
ru: Купон опубликован.

en: Coupon saved.
ru: Купон сохранен.

en: Draft Coupon saved.
ru: План купона сохранен.

en: Unique Coupon Code
ru: Уникальный код купона

en: Coupon Code
ru: Код купона

en: Value
ru: Значение

en: Limits
ru: Ограничения

en: Expires
ru: Заканчивается срок

en: Point Type
ru: Тип очков

en: not yet used
ru: еще не использовано

en: Total
ru: Общее

en: Per User
ru: На пользователя

en: Never
ru: Никогда

en: Expired
ru: Срок действия превышен

en: In %s time
ru: В %s время

en: Coupon Setup
ru: Установка Купона

en: Coupon Limits
ru: Ограничения купона

en: Coupon Requirements
ru: Требования купона

en: Usage
ru: Применение

en: The amount of %plural% this coupon is worth.
ru: Сумма %plural% этого купона является ценой.

en: Select the point type that this coupon is applied.
ru: Выбрать вид товара, для которого применяется скидка.

en: Expire
ru: Срок действия истекает

en: Optional date when this coupon expires. Expired coupons will be trashed.
ru:  Дополнительная дата истечения срока действия купона. Просроченные купоны будут перемещены в корзину.

en: Global Maximum
ru: Глобальный максимум

en: The maximum number of times this coupon can be used. Note that the coupon will be automatically trashed once this maximum is reached!
ru: Максимальное количество разов,

en: User Maximum
ru: Максимум пользователя

en: The maximum number of times this coupon can be used by a user.
ru: Максимальное количество

en: Optional minimum balance a user must have in order to use this coupon. Use zero to disable.
ru: Дополнительный минимальный баланс, который пользователь должен иметь, чтобы использовать этот купон. Используйте сброс для отключения.

en: Maximum Balance
ru: Максимальный баланс

en: Optional maximum balance a user can have in order to use this coupon. Use zero to disable.
ru: Дополнительный максимальный баланс, который пользователь должен иметь, чтобы использовать этот купон. Используйте сброс для отключения.

en: Log entry for successful coupon redemption. Use %coupon% to show the coupon code.
ru: Войдите в систему для успешного погашения купона. Используйте %coupon%, чтобы просмотреть код купона.

en: Invalid Coupon Message
ru: Неверное сообщение купона

en: Message to show when users try to use a coupon that does not exists.
ru: Показывать сообщение, которое отображается, когда пользователи пытаются использовать несуществующий купон.

en: Expired Coupon Message
ru: Истек срок действия сообщения купона

en: Message to show when users try to use that has expired.
ru: Сообщение показывается, когда пользователи пытаются применять купон, срок действия которого истек.

en: User Limit Message
ru: Ограничение сообщений пользователя.

en: Message to show when the user limit has been reached for the coupon.
ru: Сообщение показывается, когда лимит купона пользователя был исчерпан.

en: Minimum Balance Message
ru: Сообщение минимального баланса.

en: Message to show when a user does not meet the minimum balance requirement. (if used)
ru: Сообщение показывается, когда пользователь не соответствует требованиям минимального баланса. (если используется)

en: Maximum Balance Message
ru: Сообщение максимального баланса

en: Message to show when a user does not meet the maximum balance requirement. (if used)
ru: Сообщение показывается, когда пользователь не соответствует требованиям максимального баланса. (если используется)

en: Success Message
ru: Сообщение об успешном выполнении

en: Message to show when a coupon was successfully deposited to a users account.
ru: Сообщение показывается, когда купон был успешно зачислен на аккаунт пользователя.

en: Coupon redemption
ru: Погашение купона

en: Apply Coupon
ru: Подать запрос на купон

en: Email Notice
ru: Уведомление по электронной почте

en: Add New Notice
ru: Добавить новое уведомление

en: Edit Notice
ru: Редактировать уведомление

en: New Notice
ru: Новое уведомление

en: View Notice
ru: Показать уведомление

en: Search Email Notices
ru: Поиск уведомлений по электронной почте

en: No email notices found
ru: Email-уведомления не найдены

en: No email notices found in Trash
ru: В корзине не найдено email-уведомлений

en: General
ru: Общее

en: users balance changes
ru: Изменения баланса пользователя

en: user gains %_plural%
ru: пользователь получает %_plural%

en: user lose %_plural%
ru: пользователь теряет %_plural%

en: users balance reaches zero
ru: баланс пользователя достигает нуля

en: users balance goes minus
ru: баланс пользователя достиг минуса

en: Sell Content Add-on
ru: Продать расширение контента

en: user buys content
ru: пользователь приобретает контент

en: authors content gets sold
ru: контент автора продается

en: buyCREDs Add-on
ru: Расширение buyCREDs

en: user buys %_plural%
ru: пользователь покупает %_plural%

en: Transfer Add-on
ru: Переместить расширение

en: user sends %_plural%
ru: пользователь отправляет %_plural%

en: user receives %_plural%
ru: пользователь получает %_plural%

en: Ranks Add-on
ru: Категории расширений

en: user is demoted
ru: рейтинг пользователя понижен

en: user is promoted
ru: рейгинг пользователя повышен

en: Settings that apply to all email notices and can not be overridden for individual emails.
ru: Настройки, которые применяются ко всем  email-уведомлениям, нельзя отменить для отдельных электронных писем.

en: Email Format
ru: Формат электронного письма

en: Plain text emails only.
ru: Отправляется только текст

en: HTML or Plain text emails.
ru: HTML или электронные письма с чистым текстом

en: Filters
ru: Фильтры

en: Allow WordPress and Third Party Plugins to filter the email subject before an email is sent.
ru: Разрешить плагинам WordPress и Third Party фильтровать тему электронного письма перед его отправкой.

en: Allow WordPress and Third Party Plugins to filter the email content before an email is sent.
ru: Разрешить плагинам WordPress и Third Party фильтровать содержание электронного письма перед его отправкой.

en: Default email settings. These settings can be individually overridden when editing emails.
ru: Настройки электронной почты по умолчанию. Эти настройки не могут быть переопределены при редактировании электронных писем.

en: Email Settings
ru: Настройки электронного письма

en: Senders Name:
ru: Имя отправителя:

en: Senders Email:
ru: Письмо отправителя:

en: Reply-To:
ru: Ответить:

en: Default Email Content
ru: Настройка содержания письма по умолчанию

en: Default email content.
ru: Настройка содержания письма по умолчанию.

en: Default Email Styling
ru: Настройка оформления письма

en: Ignored if HTML is not allowed in emails.
ru: Игнорируется, если HTML в письмах не разрешается.

en: Email Subject
ru: Тема письма

en: Not Active
ru: Не активно

en: Scheduled:<br /><strong>%1$s</strong>
ru: Запланированный: <br /><strong>%1$s</strong>

en: Active
ru: Активен

en: Active - Last run:<br /><strong>%1$s</strong>
ru: Активен - Последний запуск: <br /><strong>%1$s</strong>

en: Email is sent when
ru: Электронное письмо отправляется, когда

en: Missing instance for this notice!
ru: Отсутствует пример для этого уведомления!

en: Sent To
ru: Отправить

en: User
ru: Пользователь

en: Administrator
ru: Администратору

en: Both Administrator and User
ru: Администратору и Пользователю

en: Available Template Tags
ru: Доступные теги шаблона

en: Email Header
ru: Заголовок и-мейла

en: Send this email notice when...
ru: Отправить это и-мейл оповещение когда...

en: Recipient:
ru: Получатель:

en: Both
ru: Оба

en: Label
ru: Ярлык

en: Reply-To Email:
ru: Ответить на и-мейл:

en: Save
ru: Сохранить

en: CSS Styling
ru: Оформление CSS

en: Site Related
ru: Сопутствующий сайт

en: Your websites title
ru: Заголовок ваших веб-сайтов

en: Your websites address
ru: Адрес ваших веб-сайтов

en: Your websites tagline (description)
ru: Подзаголовок вашего веб-сайта (описание)

en: Your websites admin email
ru: Электронный адрес администратора вашего веб-сайта

en: Total number of blog members
ru: Общее количество участников блога

en: Email Notice Activated
ru: И-мейл оповещение активировано

en: Email Notice Saved
ru: И-мейл оповещение сохранено

en: Once a notice is "published" it becomes active! Select "Save Draft" if you are not yet ready to use this email notice!
ru: После "публикации" сообщение становится активным! Выберите "Сохранить Черновик", если вы не готовы использовать это и-мейл оповещение!

en: This notice will become active on:<br /><strong>%1$s</strong>
ru: Это оповещение активизируется:<br /><strong>%1$s</strong>

en: This email notice is active.
ru: И-мейл извещение активно.

en: Current Balance
ru: Текущий баланс

en: Total Cost
ru: Общая стоимость

en: Balance After Purchase
ru: Баланс после покупки

en: Go Back
ru: Вернуться

en: will be deducted from your account.
ru: будет списано с вашего счета

en: Sorry, but you can not use this gateway as your account is excluded. Please <a href="%s">select a different payment method</a>.
ru: К сожалению, вы не можете использовать этот вид шлюз, поскольку ваш аккаунт исключен. Пожалуйста <a href="%s"> выберите другой способ платежа </a>.

en: Paid
ru: Оплачено

en: %_singular% Balance
ru: %_singular% Баланс

en: Payment for Order: #%order_id%
ru: Платеж для заказа: #%order_id%

en: Product Sale: %post_title%
ru: Распродажа продукции: %post_title%

en: Pay using your account balance.
ru: Оплатить, используя баланс вашего аккаунта.

en: TOTAL amount has been deducted from your account. Your current balance is: %balance_f%
ru: Общее количество было списано в вашего счета. Ваш текущий баланс составляет: %balance_f%

en: You must be logged in to pay with %_plural%. Please <a href="%login_url_here%">login</a>.
ru: Вам необходимо войти в систему, чтобы оплатить  с %_plural%. Пожалуйста <a href="%login_url_here%">login</a>.

en: Let your users pay for items in their shopping cart using their %s Account. Note! This gateway requires your users to be logged in when making a purchase!
ru: Позволить вашим пользователям платить за товары в их корзине используя их %s Аккаунт. Обратите внимание! Этот шлюз требует входа пользователей в систему при покупке!

en: Method Name
ru: Имя метода

en: Enter a public name for this payment method that is displayed to users - No HTML
ru: Ввести общедоступное имя для этого способа платежа, который отображается пользователям - No HTML

en: Gateway Logo URL
ru: URL Регистрационных данных шлюза

en: How much is 1 %_singular% worth in %currency%?
ru: Сколько стоит 1%_singular%  в %currency%?

en: Exchange Rate
ru: Курс валют

en: Profit Sharing
ru: Разделение прибыли

en: Percentage
ru: Процентная доля

en: Option to share sales with the product owner. Use zero to disable.
ru: Функция продажи акций с владельцем продукта. Используйте "Обнулить" для отключения.

en: Messages
ru: Сообщения

en: Insufficient Funds
ru: Недостаток средств

en: Message to show when the user can not use this gateway.
ru: Сообщение показывается, когда пользователь не может применить этот шлюз.

en: Visitors
ru: Посетители

en: Message to show to buyers that are not logged in.
ru: Сообщение показывается, когда пользователи не вошли в систему.

en: User Instructions
ru: Инструкции пользователя

en: Information to show users before payment.
ru: Информация, которая показывается пользователям перед платежом.

en: Confirmation Information
ru: Информация подтверждения

en: Information to display on the order confirmation page. - HTML allowed
ru: Информация размещается на странице подтверждения заказа. - HTML разрешается

en: Order Confirmation Email
ru: Электронное письмо подтверждения заказа

en: This is the email text to send to those who have made %s checkouts. It overrides the default order checkout email. These codes will be replaced with order details: CUSTOMERNAME, ORDERID, ORDERINFO, SHIPPINGINFO, PAYMENTINFO, TOTAL, TRACKINGURL. No HTML allowed.
ru: Это текст и-мейла, который необходимо отправить тем, что соверш

en: Let users pay using their myCRED balance.
ru: Позволить пользователям платить, используя их баланс myCRED.

en: Enable/Disable
ru: Разрешить/Запретить

en: Enable myCRED Payment
ru: Разрешить Платеж myCRED

en: Users who are not logged in or excluded from using myCRED will not have access to this gateway!
ru: Пользователи, которые не вошли в систему или исключены из абонентов myCRED, не смогут иметь доступ к этому шлюзу!

en: Title to show for this payment option.
ru: Заголовок, который показывается для этого варианта платежа.

en: Pay with myCRED
ru: Оплатить, используя myCRED

en: Customer Message
ru: Сообщение покупателя

en: Select the point type users can use to pay.
ru: Выбрать вид платежа, который пользователи могут применять для оплаты.

en: Show Total
ru: Показать общее

en: Show the final price in %_plural% .
ru: Показать окончательную стоимость в %_plural%.

en: Show in Cart
ru: Показать в корзине

en: Show on Checkout Page
ru: Показать на странице оплаты

en: Show in Cart and on Checkout Page
ru: Показать в корзине и на странице оплаты

en: Order Total in %_plural%
ru: Полный заказ в %_plural%

en: Log entry template for profit sharing.
ru: Шаблон журнала входа для участия в прибылях.

en: myCRED Payment
ru: Платеж myCRED

en: Allows users to pay using their myCRED %_singular% balance. Please note that users with insufficient funds and users who are not logged in will not see this payment gateway on the checkout page.
ru: Позволяет пользователям платить, используя их баланс myCRED %_singular%. Пожалуйста имейте в виду, что пользователи с недостатком средств или клиенты, которые не вошли в систему, не смогут просмотреть этот шлюз платежа на странице оформления заказа.

en: You must be logged in to pay with %_plural%
ru: Вам необходимо войти в систему, чтобы оплатить с %_plural%

en: You can not use this gateway. Please try a different payment option.
ru: Вы не можете использовать этот шлюз. Пожалуйста попробуйте другой вид платежа.

en: Your account has successfully been charged.
ru: Ваш аккаунт был успешно оплачен.

en: Your current balance
ru: Ваш текущий баланс

en: Store sale
ru: Распродажа запасов

en: You must be logged in to use this gateway
ru: Вам необходимо войти в систему, чтобы использовать этот вид платежа

en: Insufficient Funds.
ru: Недостаточно средств.

en: Deduct the amount from your balance.
ru: Снять сумму с вашего баланса.

en: You can not use this gateway.
ru: Вы не можете использовать этот шлюз.

en: Log Template for Payments
ru: Шаблон формы для платежей

en: How much is 1 %s worth in %s
ru: Сколько составляет стоимость 1 s% в %s

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Optional instructions to show users when selecting this gateway. Leave empty to hide.
ru: Дополнительные инструкции, которые показываются при выборе этого шлюза. Оставить пустым, чтобы скрыть.

en: Message to show visitors who are not logged in.
ru: Сообщение показывается пользователям, которые не вошли в систему.

en: Message to show when users does not have enough %plural% to pay using this gateway.
ru: Сообщение показывается пользователям, когда у них недостаточно средств %plural% для оплаты с использованием этого шлюза.

en: Payment for Event Registration
ru: Платеж за регистрацию события

en: Activate %s
ru: Активировать %s

en: Deactivate %s
ru: Деактивировать %s

en: How many %s is 1 %s worth?
ru: Сколько %s стоит 1%s?

en: Gateways Settings Successfully Updated
ru: Настройки шлюзов успешно обновлены

en: Labels
ru: Ярлыки

en: Gateway Title
ru: Название шлюза

en: Title to show on Payment page
ru: Заголовок, который отображается на странице платежа

en: Payment Type
ru: Вид платежа

en: Title to show on receipts and logs
ru: Заголовок, который отображается на квитанциях и журналах

en: Button Label
ru: Кнопка ярлыка

en: Pay Button
ru: Кнопка оплаты

en: Price
ru: Цена

en: Important!
ru: Важно!

en: You can disable purchases using this gateway by adding a custom Event Meta: <code>mycred_no_sale</code>
ru: Вы можете отменить покупки с помощью этого шлюза, добавив мета элемент custom Event: <code>mycred_no_sale</code>

en: Users must be logged in to use this gateway!
ru: Для использования этого шлюза пользователям необходимо войти в систему!

en: Log
ru: Журнал

en: Log Entry
ru: Журнал входа

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Solvent users
ru: Платежеспособные пользователи

en: Message to show users on the payment page before they are charged. Leave empty to hide.
ru: Сообщение отображается на странице пользователя перед оплатой. Оставить пустым, чтобы скрыть.

en: Insolvent users
ru: Неплатежеспособные пользователи

en: Message to show users who do not have enough points to pay.
ru: Сообщение отображается для пользователей, у которых недостаточно баллов для оплаты.

en: Message to show visitors (users not logged in) on the payment page.
ru: Сообщение отображается для гостей (пользователяй, которые не вошли в систему) на странице оплаты.

en: Payment for tickets to %link_with_title%
ru: Оплата билетов до %link_with_title%

en: Ticket refund for %link_with_title%
ru: Возврат билета из-за %link_with_title%

en: Pay using your %_plural% balance
ru: Оплатить, используя ваш  %_plural%  баланс

en: Pay
ru: Оплатить

en: Thank you for your payment!
ru: Благодарим за ваш платеж!

en: I'm sorry but you can not pay for these tickets using %_plural%
ru: К сожалению, вы не можете оплатить эти билеты с помощью %plural%

en: Ticket Type
ru: Вид билета

en: Spaces
ru: Пробелы

en: You can not pay using this gateway.
ru: Невозможно оплатить, используя этот шлюз.

en: Reject
ru: Отклонить

en: Delete
ru: Удалить

en: Edit/View
ru: Редактировать/Просмотреть

en: Disabled - Users CAN NOT pay for tickets using %plural%.
ru: Отклонено - пользователи не могут оплачивать билеты, используя %plural%.

en: Single - Users can ONLY pay for tickets using %plural%.
ru: Отдельные пользователи могуть заплатить за билеты, используя только %plural%.

en: Multi - Users can pay for tickets using other gateways or %plural%.
ru: Мульти-пользователи могут платить за билеты, используя другие способы или %plural%.

en: Refunds
ru: Компенсации

en: The percentage of the paid amount to refund if a user cancels their booking. Use zero for no refunds. No refunds are given to "Rejected" bookings!
ru: Процент оплаченной суммы для возврата в случае отмены заказа пользователя. Используйте ноль, если компенсация не нужна. Возврат средств по "Отмененным" заказам не осуществляется!

en: Log Templates
ru: Шаблоны журнала

en: Purchases
ru: Покупки

en: Payment Link Label
ru: Ссылка на ярлык платежа

en: The payment link shows / hides the payment form under "My Bookings". No HTML allowed.
ru: Ссылка на платеж показывает / скрывает платежную форму под "Моими заказами". HTML не допускается.

en: Payment Header
ru: Заголовок платежа

en: Shown on top of the payment form. No HTML allowed.
ru: Показано вверху платежной формы. НТМL не допускается.

en: The button label for payments. No HTML allowed!
ru: Кнопка ярлыка для платежа. НТМL не допускается!

en: Successful Payments
ru: Успешные платежи

en: No HTML allowed!
ru: НТМL не допускается.

en: Balance After Payment
ru: Баланс после платежа

en: Click to toggle
ru: Нажать для переключения

en: %s Payments
ru: %s Платежи

en: The percentage of the paid amount to refund if a booking gets cancelled. Use zero for no refunds. No refunds are given to "Rejected" bookings.
ru: Процент оплаченной суммы возврата в случае отмены бронирования. Используйте "аннулировать", чтобы отменить возврат средств. Денежные средства для отклоненных заказов не возвращаются.

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Styling
ru: Оформление

en: Use the included CSS Styling for notifications.
ru: Используйте включенное CSS Styling для оповещений.

en: Template
ru: Шаблон

en: Use %entry% to show the log entry in the notice and %amount% for the amount.
ru: Используйте %entry% для демонстрации записи журнала в уведомлении и %amount% для суммы.

en: Transient Lifespan
ru: Временный срок эксплуатации

en: The number of days a users notification is saved before being automatically deleted.
ru: Количество дней, когда сохраняется уведомление пользователя перед автоматическим удалением.

en: Duration
ru: Длительность

en: Ranks
ru: Ранги

en: Warning! All ranks will be deleted! This can not be undone!
ru: Внимание: Все рейтинги будут удалены! Это невозможно отменить!

en: Are you sure you want to re-assign user ranks?
ru: Вы уверены, что желаете переназначить ранги пользователей?

en: Rank
ru: Ранг

en: Add New Rank
ru: Добавить новый ранг

en: Edit Rank
ru: Редактировать ранг

en: New Rank
ru: Новый ранг

en: View Rank
ru: Просмотреть ранг

en: Search Ranks
ru: Поиск рангов

en: No ranks found
ru: Ранги не обнаружены

en: No ranks found in Trash
ru: Ранги пользователей в корзине не обнаружены

en: Completed - Total of %d users effected
ru: Завершено - общее число %s пользователей, которые оформили сделку

en: Rank Saved
ru: Ранг сохранен

en: Rank Title
ru: Заголовок ранга

en: Logo
ru: Логотип

en: Requirement
ru: Требования

en: No Logo Set
ru: Нет установленных логотипов

en: Any Value
ru: Любое значение

en: Maximum %plural%
ru: Максимальное %plural%

en: Rank Settings
ru: Настройки рангов

en: Minimum %plural% to reach this rank
ru: Минимум %plural% для достижения этого ранга

en: Maximum %plural% to be included in this rank
ru: Максимум %plural% для достижения этого ранга

en: All Published Ranks
ru: Все опубликованные ранги

en: Not Set
ru: Не установлено

en: No Ranks found
ru: Ранги не обнаружены

en: Rank Features
ru: Характеристики рангов

en: %plural% requirement
ru: %plural% требования

en: Featured Image (Logo)
ru: Используемое изображение (Логотип)

en: Content
ru: Содержание

en: Excerpt
ru: Фрагмент

en: Comments
ru: Комментарии

en: Page Attributes
ru: Свойства страницы

en: Custom Fields
ru: Настраиваемое поле

en: Public
ru: Общее

en: If you want to create a template archive for each rank, you must select to have ranks public. Defaults to disabled.
ru: Если вы желаете создать архив шаблонов для каждоо ранга, вам необходимо выбрать публичные ранги. По умолчанию отключено.

en: Archive URL
ru: Архивный URL

en: Ignored if Ranks are not public
ru: Игнорируется, если ранги не публичные

en: Display Order
ru: Показать порядок

en: Ascending - Lowest rank to highest
ru: По возрастанию - от самого низкого до самого высокого ранга

en: Descending - Highest rank to lowest
ru: По убыванию - от самого высокого ранга до самого низкого

en: Select in what order ranks should be displayed in your admin area and/or front if ranks are "Public"
ru: Выберите, в каком порядке должны отображаться ранги в вашей области администратора и/или напротив, если ранги "Публичные"

en: Rank Basis
ru: Основание ранга

en: Users are ranked according to their current balance.
ru: Пользователи получают ранг согласно показателям их текущего баланса.

en: Users are ranked according to the total amount of %_plural% they have accumulated.
ru: Пользователи получают ранг согласно общему количеству %plural%, которое они накопили.

en: Calculate Totals
ru: Подсчитать общее количество

en: Once a users total has been calculated, they will be assigned to their appropriate roles. For this reason, it is highly recommended that you first setup your ranks!
ru: После проверки общих данных пользователя им назначаются подходящие роли. По этой причине, вы настоятельно рекомендуем вам установить свои ранги!

en: Depending on your log size and number of users this process may take a while. Please do not leave, click "Update Settings" or re-fresh this page until this is completed!
ru: В зависимости от размера логотипа и количества пользователей этот процесс может занять некоторое время. Пожалуйста, не покидайте страницу, нажмите "Обновить настройки" или обновите эту страницу, пока процесс не будет завершен!

en: Do not show.
ru: Не показывать.

en: Include in Profile Header.
ru: Включить в заголовок профайла

en: Include under the "Profile" tab and Profile Header.
ru: Включить под закладкой "Профиль" и Заголовок Профиля

en: Rank in BuddyPress
ru: Ранг в BuddyPress

en: Script Communication Error
ru: Ошибка обмена данных текста

en: User Meta Key
ru: Ключ Meta Пользователя

en: No. of ranks
ru: Номер ранга

en: Remove All Ranks
ru: Убрать все ранги

en: Assign Ranks to Users
ru: Назначить ранги пользователям

en: mycred_get_users_rank() : Missing required user id
ru: mycred_get_users_rank() : Отсутствует необходимый id пользователя

en: no rank
ru: нет рангов

en: No users found with this rank
ru: В этом ранге пользователи не обнаружены

en: error
ru: ошибка

en: Rank ID is required!
ru: Требуется ID ранга!

en: Hours
ru: Часов

en: You can not buy this content.
ru: Вы не можете приобрести этот контент.

en: Error. Try Again
ru: Ошибка. Повторите попытку

en: No Payout. Just charge.
ru: Нет выплат. Только расходы.

en: Pay Content Author.
ru: Заплатить автору контента.

en: Sell Content
ru: Продать контент

en: Post Types
ru: Типы публикации

en: Comma separated list of post types that can be sold.
ru: Разделенный запятой список типов постов, которые можно продать.

en: Percentage to pay Author
ru: Проценты для выплаты автору

en: Percentage of the price to pay the author. Can not be zero and is ignored if authors are not paid.
ru: Процент от стоимости для выплаты автору. Не может быть нулевым и игнорируется, если авторам не платят.

en: Defaults
ru: Неплатёж

en: Allow authors to change price.
ru: Разрешить авторам изменять цену.

en: Allow authors to change button label.
ru: Разрешить авторам изменять кнопку ярлыка.

en: Purchases expire after
ru: Срок покупки истекает после

en: Use zero for permanent sales.
ru: Использовать ноль для постоянных распродаж.

en: Do <strong>not</strong> use the %buy_button% in this template as a user must be logged in to buy content!
ru: Не <strong>not</strong> используйте %buy_button% в этом шаблоне, поскольку пользователь должен войти в систему для покупки контента!

en: Your template must contain the %buy_button% tag for purchases to work!
ru: Ваш шаблон должен содержать тег %buy_button% для того, чтобы покупки работали!

en: Log template for Purchases
ru: Журнал шаблона для покупок

en: Log template for Sales
ru: Журнал шаблона для распродаж

en: %s Sell This
ru: %s продать это

en: %s Sell Content needs to be setup before you can use this feature.
ru: %s Необходимо установить продажу контента перед началом использования этого свойства.

en: Setup add-on
ru: Расширение настройки

en: Lets do it
ru: Выполнить это

en: Purchase expires after
ru: Срок действия покупки истекает после

en: Thank you for your purchase!
ru: Благодарим вас за вашу покупку!

en: The following content is set for sale:
ru: Следующий контент установлен на продажу:

en: Purchased
ru: Купленный

en: View Log
ru: Показать журнал

en: Hooks
ru: Компоненты

en: Total amount in circulation
ru: Общая сумма в обращении

en: Today
ru: Сегодня

en: This Week
ru: На этой неделе

en: This Month
ru: В этом месяце

en: You do not have enough %plural% to send.
ru: У вас недостаточно %plural% для отправки.

en: You have exceeded your %limit% transfer limit.
ru: Вы превысили ваш %limit% лимит передачи.

en: Transfer
ru: Передать

en: Transaction completed.
ru: Трансакция завершена.

en: Security token could not be verified. Please contact your site administrator!
ru: Нельзя выполнить проверку ключа. Пожалуйста свяжитесь с администрацией вашего сайта!

en: Communications error. Please try again later.
ru: Ошибка обмена данных. Пожалуйста повторите попытку позже.

en: Recipient not found. Please try again.
ru: Получатель не найден. Пожалуйста повторите попытку.

en: Transaction declined by recipient.
ru: Трансакция отклонена получателем.

en: Incorrect amount. Please try again.
ru: Неверная сумма. Пожалуйста повторите попытку.

en: This myCRED Add-on has not yet been setup! No transfers are allowed until this has been done!
ru: Это расширение myCRED еще не было установлено! Переводы не допускаются, пока это не будет выполнено!

en: Transfer Limit exceeded.
ru: Превышен лимит передачи.

en: No limits.
ru: Нет ограничений.

en: Impose daily limit.
ru: Ввести дневной лимит.

en: Impose weekly limit.
ru: Ввести недельный лимит.

en: User Login (user_login)
ru: Логин пользователя (Логин_пользователя)

en: User Email (user_email)
ru: Электронный адрес пользователя (email_пользователя)

en: Transfers
ru: Переводы

en: Select the point types that users can transfer.
ru: Выбрать виды точек, которые пользователь может отправить.

en: Log template for sending
ru: Шаблон журнала для отправки

en: Log template for receiving
ru: Шаблог журнала для получения

en: Autofill Recipient
ru: Автозаполнение получателя

en: Select what user details recipients should be autofilled by.
ru: Выбрать, какие пользовательские детали получателя могут быть заполнены автоматически.

en: Reload
ru: Перезагрузка

en: Reload page on successful transfers.
ru: Страница перезагрузки успешной передачи.

en: Form Templates
ru: Шаблон формы

en: Not logged in Template
ru: Не зарегистрирован в Шаблоне

en: Text to show when users are not logged in. Leave empty to hide. No HTML elements allowed!
ru: Текст показывается, когда полльзователи не вошли в систему. Оставить пустым, чтобы скрыть. Элементы HTML не разрешаются!

en: Balance Template
ru: Шаблон баланса

en: Template to use when displaying the users balance (if included). No HTML elements allowed!
ru: Шаблон используется при показе баланса пользователя (если включается). Элементы HTML не разрешаются!

en: Limit Template
ru: Шаблон ограничений

en: Template to use when displaying limits (if used). No HTML elements allowed!
ru: Шаблон используется при показе ограничений (если используется). Элементы HTML не разрешаются!

en: Button Template
ru: Шаблон кнопки

en: Send Transfer button template. No HTML elements allowed!
ru: Отправить Шаблон кнопки Перевода. Использование HTML элементов не разрешается!

en: Error Messages
ru: Сообщение об ошибке

en: Balance to low to send.
ru: Недостаточно средств для отправки.

en: Text to show when a users balance is to low for transfers. Leave empty to hide. No HTML elements allowed!
ru: Текст показывается, когда у пользователя недостаточно средств для отправки. Оставить пустым, чтобы спрятать. Элементы HTML не разрешаются!

en: Transfer Limit Reached.
ru: Лимит перевода исчерпан.

en: Text to show when a user has reached their transfer limit (if used). Leave empty to hide. No HTML elements allowed!
ru: Текст показывается, когда пользователь исчерпал свой лимит перевода (если используется). Оставить пустым, чтобы скрыть. Элементы HTML запрещаются!

en: username
ru: имя пользователя

en: recipients %s
ru: получатели %s

en: To:
ru: До:

en: Amount:
ru: Сумма:

en: Allow transfers between users.
ru: Разрешить переводы между пользователями.

en: (%s) Transfer
ru: (%s) Перевод

en: The myCRED Transfer add-on has not yet been setup!
ru: Расширение myCRED Transfer еще не было установлено!

en: Show users balance
ru: Показать баланс пользователя

en: Show users limit
ru: Показать лимит пользователя

en: Welcome to %s %s
ru: Добро пожаловать в %s %s

en: User is excluded
ru: Пользователь исключен

en: Log Entry can not be empty
ru: Поле входа в журнал не может быть пустым

en: Amount can not be zero
ru: Сумма не может быть равна нулю

en: Failed to update this uses balance.
ru: Ошибка обновления баланса пользователя.

en: Excluded
ru: Исключено

en: Adjust
ru: Корректировать

en: %singular% balance
ru: %singular% баланс

en: Update Balance
ru: Обновить баланс

en: A positive or negative value
ru: Положительное или отрицательное значение

en: Point
ru: Балл

en: Points
ru: Очки

en: Deleted
ru: Удалено

en: Deleted Item
ru: Удаленный предмет

en: User Related
ru: Связанный с пользователем

en: Post Related
ru: Связанный с публикацией

en: Comment Related
ru: Связанный с комментарием

en: Widget Related
ru: Связанный с виджетом

en: Amount Related
ru: Связанный с суммой

en: Video Related
ru: Связанный с видео

en: and
ru: и

en: Available Template Tags:
ru: Доступные теги шаблонов:

en: Entire Log
ru: Весь журнал

en: Displayed Rows
ru: Показанные ряды

en: Search Results
ru: Искать результаты

en: My Entire Log
ru: Мой полный журнал

en: ref empty
ru: образец пустой

en: incorrect user id format
ru: неверный формат id пользователя

en: incorrect unix timestamp (from):
ru: неправильная временная отметка операционной системы (от):

en: incorrect unix timestamp (to):
ru: неправильная временная отметка операционной системы (до):

en: Approved Comment
ru: Комментарий одобрен

en: Photo Upload
ru: Загрузка фото

en: Video Upload
ru: Загрузка фидео

en: Music Upload
ru: Загрузка музыки

en: %s Log Import
ru: %s Импорт Журнала

en: Import log entries via a CSV file.
ru: Импорт входов в журнал через CSV файл.

en: %s Balance Import
ru: %s Импорт Баланса

en: Import balances.
ru: Балансы импорта.

en: %s CubePoints Import
ru: %s CubePoints Импорт

en: Import CubePoints log entries and / or balances.
ru: Импорт входов в журнал и / или балансов CubePoints.

en: No CubePoints log exists.
ru: Журналы CubePoints не найдены.

en: myCRED requires PHP 5.2.4 or higher. Version detected:
ru: myCRED требует версию РНР 5.2.4 или выше. Найдены версии:

en: myCRED requires SQL 5.0 or higher. Version detected:
ru: myCRED требует версию SQL 5.0 или выше. Найдены версии:

en: Sorry but your WordPress installation does not reach the minimum requirements for running myCRED. The following errors were given:
ru: К сожалению, ваша установка WordPress не соответствует минимальным требованиям для запуска myCRED. Были обнаружены следующие ошибки:

en: myCRED needs your attention.
ru: myCRED нуждается в вашем обслуживании.

en: Run Setup
ru: Запустить установку

en: myCRED Setup
ru: Установка myCRED

en: %s Setup
ru: %s Установка

en: Step
ru: Шаг

en: Click "Begin Setup" to install myCRED. You will be able to select your points format, layout and security settings.
ru: Нажмите "Начать установку", чтобы установить myCRED. Вы сможете выбирать формат ваших баллов, настройки макета страницы и безопасности.

en: Begin Setup
ru: Начать установку

en: Select the format you want to use for your points.
ru: Выбрать формат, который вы хотите использовать для ваших единиц.

en: Format
ru: Формат

en: Separators
ru: Сепараторы

en: Decimals
ru: Дроби

en: Presentation
ru: Отображение

en: Name (Singular)
ru: Имя (единственное число)

en: Name (Plural)
ru: Имя (множественное число)

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Cancel Setup
ru: Установка отмены

en: Next
ru: Следующее

en: Security
ru: Безопасность

en: Edit Settings Capability
ru: Редактировать возможности настроек

en: Edit Users %plural% Capability
ru: Редактировать возможности %plural% пользователей

en: Maximum %plural% payouts
ru: Максимальные выплаты %plural%

en: As an added security, you can set the maximum amount a user can gain or loose in a single instance. If used, make sure this is the maximum amount a user would be able to transfer, buy, or spend in your store. Use zero to disable.
ru: Для улучшения безопасности у вас есть возможность установить максимальную сумму, которую пользователь может зарабатывать или терять за один случай. При использовании удостоверьтесь, что это максимальная сумма, которую пользователь сможет перевести, купить или потратить в магазине. Используйте ноль для отключения.

en: Excludes
ru: Исключает

en: Exclude those who can "Edit Settings".
ru: Исключить тех, кто может "Редактировать Настройки".

en: Exclude those who can "Edit Users %plural%".
ru: Исключить тех, кто может "Редактировать Настройки %plural%".

en: Exclude the following user IDs:
ru: Исключить ID следующих пользователей:

en: User Deletions
ru: Удаление пользователя

en: Delete log entries when user is deleted.
ru: Удалять записи в журнале после удаления пользователя.

en: Ready
ru: Готово

en: Almost done! Click the button below to finish this setup.
ru: Почти готово! Нажмите кнопку ниже для завершения этой установки.

en: Install & Run
ru: Установка и запуск

en: Showing %d %s
ru: Отображение %d %s

en: entry | entries
ru[0]: запись
ru[1]: записи
ru[2]: записи

en: Go to the first page
ru: Перейти на первую страницу

en: Go to the previous page
ru: Перейти на предыдущую страницу

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Go to the next page
ru: Перейти на следующую страницу

en: Go to the last page
ru: Перейти на последнюю страницу

en: Show all references
ru: Показать все ссылки

en: User ID
ru: ID пользователя

en: Show in order
ru: Показать в порядке

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Filter
ru: Фильтр

en: Log entries are exported to a CSV file and depending on the number of entries selected, the process may take a few seconds.
ru: Входы в журнал выносятся в CSV файл и взависимости от количества выбранных входов процесс может занять несколько секунд.

en: No export options available.
ru: Нет доступных параметров экспорта.

en: Entry
ru: Запись

en: User Missing
ru: Пользователь отсутствует

en: No log entries found
ru: Записей в журнале не найдено

en: Search Log
ru: Искать

en: search log entries
ru: найти запись в журнале

en: All
ru: Все

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Network Settings
ru: Настройки сети

en: %s Network
ru: %s Сеть

en: Note! %s has not yet been setup.
ru: Внимание! %s еще не был установлен.

en: Network Settings Updated
ru: Настройки сети обновлены

en: Configure network settings for %s.
ru: Конфигурировать настройки сети для %s.

en: Master Template
ru: Шаблон

en: If enabled, %s will use your main site's settings for all other sites in your network.
ru: Если отключен, %s будет использовать основные настройки сайта для всех других сайтов вашей сети.

en: Central Logging
ru: Центральная запись в журнале

en: If enabled, %s will log all site actions in your main site's log.
ru: При отключении, %s будет регистрировать все действия на сайте в вашем главном журнале сайта.

en: Site Block
ru: Блокировка сайта

en: Comma separated list of blog ids where %s is to be disabled.
ru: Разделенный запятой список id блогов, где %s должен быть отключен.

en: Save Network Settings
ru: Сохранить настройки сети

en: %s Overview
ru: %s Введение

en: Awarded
ru: Награждено

en: Deducted
ru: Снято со счета

en: Manual
ru: Руководство

en: This feature requires WordPress Permalinks to be setup and enabled!
ru: Для этого параметра необходимо установить и активировать пермалинк WordPress!

en: Click Update Settings to load the Remote API settings.
ru: Нажать обновить настройки для загрузки всех удаленных параметров API.

en: Allow Remote Access
ru: Разрешить удаленный доступ.

en: Remote Access
ru: Удаленный доступ

en: Key
ru: Ключ

en: Required for this feature to work!<br />Minimum 12 characters.
ru: Необходимо для работы этого параметра! <br />Минимум 12 символов.

en: Key Length
ru: Длина ключа

en: Generate New Key
ru: Создать новый ключ

en: Warning!
ru: Внимание!

en: Keep this key safe! Those you share this key with will be able to remotely deduct / add / transfer %plural%!
ru: Храните этот ключ в безопасности! Пользователи, которым вы даете ключ, смогут удаленно выводить / складывать / переводить %plural%!

en: Incoming URI
ru: Входящий универсальный код ресурса

en: The incoming call address. Remote calls made to any other URL will be ignored.
ru: Адрес входящего звонка. Удаленные звонки с любых других URL будут игнорироваться.

en: Debug Mode
ru: Режим отладки

en: Remember to disable when not used to prevent mischievous calls from learning about your setup!
ru: Не забывайте отключать, если приложение не используется, для предотвращения злонамеренных звонков

en: Leaderboard is empty.
ru: Таблица лидеров пуста.

en: Anchor missing URL!
ru: Отсутствует привязка URL!

en: Sent
ru: Отправлено

en: Error - Try Again
ru: Ошибка - Повторите попытку

en: A video ID is required for this shortcode
ru: Для этого короткого номера требуется ID видео

en: Limit
ru: Ограничение

en: Show the current users %s balance
ru: Показать текущий баланс пользователя %s

en: (%s) My Balance
ru: (%s) Мой баланс

en: Layout
ru: Макет страницы

en: Include history
ru: Включить историю

en: History Title
ru: Заголовок истории

en: Number of entires
ru: Количество записей

en: Row layout
ru: Ряд макетов страницы

en: Show message when not logged in
ru: Показать сообщение, если пользователь не авторизовался

en: Message
ru: Сообщение

en: Show a list of users sorted by their %s balance
ru: Показать список пользователей, сортированных по их %s  балансу

en: (%s) Leaderboard
ru: (%s) Таблица лидеров

en: Visible to non-members
ru: Отображается для приглашенных

en: Number of users
ru: Количество пользователей

en: Offset
ru: Несоответствие

en: Optional offset of order. Use zero to return the first in the list.
ru: Дополнительное несоответствие порядка. Используйте ноль, чтобы вернуться в начало листа.

en: Order
ru: Заказ

en: Append current users position
ru: Дополнить текущую позицию пользователя

en: If the current user is not in this leaderboard, you can select to append them at the end with their current position.
ru: Если существующего пользователя нет в этой таблице лидеров, вы можете добавить его в конце с его текущей позицией.

en: Shows the current users balances for each point type.
ru: Показывает текущие балансы пользователя для каждого типа баллов.

en: (%s) Wallet
ru: (%s) Кошелек

en: Row Layout
ru: Ряд макетов страницы

en: Sorry, there has been an error.
ru: К сожалению, возникла ошибка.

en: The file does not exist, please try again.
ru: Файл не существует, пожалуйста, повторите попытку.

en: The CSV is invalid.
ru: Неверный CSV.

en: Import complete - A total of <strong>%d</strong> balances were successfully imported. <strong>%d</strong> was skipped.
ru: Импорт завершен - Все балансы <strong>%d</strong> были успешно импортированы. <strong>%d</strong> было пропущено.

en: Import More
ru: Извлечь еще

en: Import Balances
ru: Импорт балансов

en: Import balances from a CSV file.
ru: Импорт балансов из CSV файлов.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ru: Перед загрузкой вашего файла для импорта, вам необходимо исправить следующую ошибку:

en: Choose a file from your computer:
ru: Выбрать файл из вашего компьютера:

en: Maximum size: %s
ru: Максимальный размер: %s

en: OR enter path to file:
ru: ИЛИ

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: Method
ru: метод

en: Replace current balances with the amount in this CSV file
ru: Заменить текущие остатки с количеством в этом файле CSV

en: Adjust current balances according to the amount in this CSV file
ru: Отрегулируйте текущие остатки в соответствии с количеством в этом файле CSV

en: Upload file and import
ru: Загрузить и импортировать файл

en: No balances were imported.
ru: Балансы не были извлечены.

en: No log entries were imported!
ru: Записи в журнале не были импортированы!

en: Import complete - A total of <strong>%d</strong> entries were successfully imported. <strong>%d</strong> was skipped.
ru: Извлечение завершено - Все <strong>%d</strong> записи были успешно извлечены. <strong>%d</strong> был пропущен.

en: No CubePoints log.
ru: Нет журнала CubePoints.

en: Import CubePoints Log
ru: Импорт журнала CubePoints

en: Select what to import
ru: Выбрать материал для извлечения

en: Log Entries Only
ru: Только записи в журнале

en: CubePoints Balances Only
ru: Только балансы CubePoints

en: Log Entries and Balances
ru: Записи в журнале и балансы

en: Import
ru: Импорт

en: Warning! Importing CubePoints balances will replace your users myCRED balance!
ru: Внимание! После импорта балансов CubePoints баланс ваших пользователей myCRED будет перемещен!

en: Import Log
ru: Импорт журнала

en: Import Log Entries
ru: Импорт записей журнала

en: Import log entries from a CSV file.
ru: Импорт записей журнала из файла CSV.

en: Add-ons
ru: Расширения

en: Setup recurring payouts or offer / charge interest on user account balances.
ru: Установка повторения платежей или предложений / начисления процентов на баланс аккаунта пользователя.

en: The <strong>buy</strong>CRED Add-on allows your users to buy points using PayPal, Skrill (Moneybookers) or NETbilling. <strong>buy</strong>CRED can also let your users buy points for other members.
ru: Расширение <strong>buy</strong>CRED позволяет вашим пользователям покупать очки с помощью PayPal, Skrill (Moneybookers) или NETbilling. <strong>buy</strong>CRED также позволяет вашим пользователям приобретать очки для других пользователей.

en: The coupons add-on allows you to create coupons that users can use to add points to their accounts.
ru: Расширение купона позволяет вам создавать купоны, которые пользователи могут применять для добавления очков к своему аккаунту.

en: Create email notices for any type of myCRED instance.
ru: Создавать email-оповещения для любого вида экземпляров myCRED.

en: Let your users pay using their <strong>my</strong>CRED points balance. Supported Carts: WooCommerce, MarketPress and WP E-Commerce. Supported Event Bookings: Event Espresso and Events Manager (free & pro).
ru: Разрешить пользователям платить с помощью их баланса очков <strong>my</strong>CRED. Поддерживаются плагины: WooCommerce, MarketPress и WP E-Commerce. Поддерживаемые Заказы событий: Event Espresso и Events Manager (бесплатный и профессиональный).

en: Create pop-up notifications for when users gain or loose points.
ru: Создать всплывающие уведомления, когда пользователь зарабатывает или теряет очки.

en: Create ranks for users reaching a certain number of %_plural% with the option to add logos for each rank.
ru: Создать ранги для пользователей, достигших определенного количества %_plural% с функцией добавления логотипов для каждого ранга.

en: This add-on allows you to sell posts, pages or any public post types on your website. You can either sell the entire content or using our shortcode, sell parts of your content allowing you to offer "teasers".
ru: Это расширение позволяет вам продавать публикации, страницы или любые другие общие виды постов на вашем сайте. Вы можете продать весь контент или используя наш короткий код, продать части вашего контента, что разрешает вам предлагать "тизеры".

en: Allow your users to send or "donate" points to other members by either using the mycred_transfer shortcode or the myCRED Transfer widget.
ru: Позволить вашим пользователям отправлять или "жертвовать" очки другим участникам, используя короткий код mycred_transfer или мини-приложение для перевода myCRED.

en: %s Add-ons
ru: %s Расширения

en: Add-on Activated
ru: Расширение активировано

en: Add-on Deactivated
ru: Расширение деактивировано

en: Add-ons can expand your current installation with further features.
ru: Расширения могут увеличить вашу нынешнюю инсталляцию следующими параметрами.

en: You can find more add-ons in our %s.
ru: Вы можете найти больше расширений в вашем %s.

en: online store
ru: интернет-магазин

en: Deactivate Add-on
ru: Деактивировать расширение

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Activate Add-on
ru: Активировать расширение

en: Activate
ru: Активировать

en: Version
ru: Версия

en: By
ru: Автор

en: About
ru: О нас

en: Get Pro
ru: Получить Pro

en: My History
ru: Моя история

en: %s's History
ru: %s's История

en: Current balance
ru: Текущий баланс

en: Go
ru: Перейти

en: Show in Profile
ru: Показать в профиле

en: %singular% Balance
ru: %singular% Баланс

en: Members and visitors can other members %_singular% balance.
ru: Участники и гости могут видеть %_singular% баланс других участников

en: %plural% History
ru: %plural% История

en: Members can view each others %_plural% history.
ru: Участники могут просматривать историю друг %_plural% друга.

en: Menu Title
ru: Заголовок меню

en: Title shown to me
ru: Заголовок, который будет показан мне

en: Title shown to others. Use %s to show the first name.
ru: Заголовок, который был показан остальным. Используйте %, чтобы показать имя.

en: Menu Position
ru: Позиция меню

en: Current menu positions:
ru: Текущие позиции меню:

en: History URL slug
ru: Ярлык URL-а истории

en: Do not use empty spaces!
ru: Не используйте пустые места!

en: Number of history entries to show
ru: Количество записей истории, которое нужно показать

en: %plural% for registrations
ru: %plural% для регистраций

en: Award %_plural% for users joining your website.
ru: Награда %_plural% для участников, которые присоединились к вашему веб-сайту.

en: %plural% for logins
ru: %plural% для логинов

en: Award %_plural% for logging in to your website. You can also set an optional limit.
ru: Награда %_plural% за вход в систему вашего сайта. У вас также есть возможность установить ограничение по выбору.

en: %plural% for publishing content
ru: %plural% за публикацию контента

en: Award %_plural% for publishing content on your website. If your custom post type is not shown bellow, make sure it is set to "Public".
ru: Награда %plural% за публикацию контента на вашем веб-сайте. Если общий вид вашего поста не показывается ниже, убедитесь, что он настроен как "Общий".

en: %plural% for comments
ru: %plural% за комментарии

en: %plural% for Disqus comments
ru: %plural% за Disqus комментарии

en: Award %_plural% for making comments.
ru: Награда %_plural% за комментирование.

en: %plural% for clicking on links
ru: %plural% за нажатие на ссылки

en: Award %_plural% to users who clicks on links generated by the [mycred_link] shortcode.
ru: Награда %_plural% для пользователей, которые нажимают на ссылки, размещенные с помощью короткого кода [mycred_link].

en: %plural% for viewing Videos
ru: %plural% за просмотр видео

en: Award %_plural% to users who watches videos embedded using the [mycred_video] shortcode.
ru: Награда %_plural% для пользователей, которые смотрят видео, размещенное с помощью короткого кода [mycred_video].

en: %plural% for referrals
ru: %plural% за направления

en: Award %_plural% to users who refer either visitors and/or new member signups.
ru: Награда %_plural% для пользователей, которые отправляют посетителей и/или подписку новых участников.

en: %s Hooks
ru: %s Компоненты

en: Hooks are instances where %_plural% are awarded or deducted from a user, depending on their actions around your website.
ru: Hooks это случаи, где %_plural% вознаграждается или начисляется от пользователя, в зависимости от их действий на вашем веб-сайте.

en: Log template
ru: Шаблон журнала

en: Content Author
ru: Автор контента

en: %plural% for Posts
ru: %plural% для Постов

en: %plural% for Pages
ru: %plural% для Страниц

en: %plural% for %s
ru: %plural% для %s

en: %plural% are only awarded when your website has been synced with the Disqus server!
ru: %plural% награждается только в том случае, если ваш веб-сайт был синхронизирован с сервером Disqus!

en: Comment Author
ru: Комментарий автора

en: Comment Marked SPAM
ru: Комментарий помечен как СПАМ

en: Trashed / Unapproved Comments
ru: Неподходящий / Неодобренный комментарий

en: Limit per post
ru: Ограничение на одну публикацию

en: The number of comments per post that grants %_plural% to the comment author. Use zero for unlimited.
ru: Количество комментариев на публикацию, за которое автор %_plural% получает вознаграждение. Используйте ноль для безлимитного.

en: Limit per day
ru: Ограничение в день

en: Number of comments per day that grants %_plural%. Use zero for unlimited.
ru: Количество комментариев в день, которое вознаграждается%_plural%. Используйте ноль для безлимитного.

en: %plural% is to be awarded even when comment authors reply to their own comment.
ru: %plural% должна быть присуждена, даже если автор комментария отвечает на свой собственный комментарий.

en: Once for each unique URL
ru: Один раз для каждого уникального URL

en: Once for each unique link id
ru: Один раз для каждого уникального id ссылки

en: The default amount to award for clicking on links. You can override this in the shortcode.
ru: Сумма по умолчанию для вознаграждения за нажатие на ссылку. Вы можете отменить это в коротком коде.

en: Custom tags: %url%, %title% or %id%.
ru: Пользовательские теги: %url%, %title% или %id%.

en: Note!
ru: Внимание!

en: If no ID is set when using the mycred_link shortcode, the shortcode will generate one automatically based on the value set under href. If you are using this feature for "sharing" content, it is recommended that you limit by ID.
ru: Если ID при использовании короткого кода mycred_link не установлен, короткий код сгенерирует автоматически основаннный на значении установки под ??. Если вы используйте эту функцию для того, чтобы "поделиться" контентом, рекомендуется ограничиться ID.

en: Available Shortcode
ru: Доступный короткий код

en: Amount to award for viewing videos.
ru: Сумма вознаграждения за просмотр видео.

en: Award Logic
ru: Логика вознаграждения

en: Select when %_plural% should be awarded or deducted.
ru: Выбрать, когда %_plural% должны быть начислены или удержаны.

en: Play - As soon as video starts playing.
ru: Play - как только видео начинает играть.

en: Full - First when the entire video has played.
ru: Full - Первый, когда видео воспроизводится полностью.

en: Interval - For each x number of seconds watched.
ru: Interval - Для каждой х секунды просмотра.

en: Number of seconds
ru: Число секунд

en: Leniency
ru: Мягкость

en: The maximum percentage a users view of a movie can differ from the actual length.
ru: Максимальный процент фильма, который просматривает пользователь, может отличаться от настоящей длины.

en: Do not set this value to zero! A lot of thing can happen while a user watches a movie and sometimes a few seconds can drop of the counter due to buffering or play back errors.
ru: Не устанавливайте ноль для этого значений! Пока пользователь смотрит фильм, может произойти много вещей, а иногда несколько секунд могут упасть со счетчика из-за ошибок воспроизведения или буферизации.

en: Affiliate Program
ru: Партнерская программа

en: Per Day
ru: В день

en: Link
ru: Ссылка

en: Referring Visitors
ru: Направление посетителей

en: The number of referrals each member can make. Use zero for unlimited.
ru: Количество направлений, которое может сделать каждый участник. Используйте ноль для неограниченных.

en: Referring Signups
ru: Отправка заявлений о регистрации

en: Visitors who have Cookies disabled will not award %_plural%.
ru: Посетители с отключенными куками не будут вознаграждены %_plural%.

en: Registrations are disabled.
ru: Регистрации отключены.

en: Referral Links
ru: Ссылки направления

en: Assign numeric referral IDs to each user.
ru: Отправить ID цифровых направлений каждому пользователю.

en: Example
ru: Пример

en: Assign usernames as IDs for each user.
ru: Назначить имена пользователей как ID для каждого участника.

en: IP Limit
ru: Лимит IP

en: The number of times each IP address grants %_plural%. Use zero for unlimited.
ru: Количество случаев, каждый IP адрес вознаграждается %_plural%. Использовать ноль для неограниченных.

en: BuddyPress Profile
ru: BuddyPress Профиль

en: Insert Link in users Profile
ru: Вставить ссылку в профайл пользователя

en: Option to inser the referral link in users profiles. Links will only be visible to users viewing their own profiles or administrators.
ru: Опция для вставки ссылки направления в профили пользователей. Ссылки будут видимы для пользователей, которые просматривают свои собственные профайлы или администраторам.

en: Leave empty to hide.
ru: Оставить пустым, чтобы спрятать.

en: Description
ru: Описание

en: Optional description to insert under the link.
ru: Описание по выбору для вставки под ссылкой.

en: Profile Positioning
ru: Расположение профайла

en: You can move around the referral link on your users profile by changing the position. Increase to move up, decrease to move down.
ru: Вы можете переносить ссылку направления в вашем профайле пользователя, меняя расположение. Увеличить для движения вверх, снизить для движения вниз.

en: You can not move the referral link above the users "Base" profile details!
ru: Вы не можете перемещать ссылку направления над "Основными" деталями профиля пользователя!

en: Requires BuddyPress Extended Profiles to be enabled.
ru: Для разрешения требуются Расширенные профили BuddyPress.

en: Access denied for this action
ru: Для этого действия доступ запрещен

en: Row Deleted
ru: Строка удалена

en: Log entry not found
ru: Запись в журнале не найдена

en: Entry Updated
ru: Запись обновлена

en: Entries
ru: Записи

en: Export
ru: Экспорт

en: Search results for
ru: Поиск результатов для

en: %s Log
ru: %s Журнал

en: Edit
ru: Редактировать

en: Time
ru: Время

en: Current Log Entry
ru: Текущая запись в журнале

en: The current saved log entry
ru: Текущая сохраненная запись в журнале.

en: Adjust Log Entry
ru: Редактировать запись в журнале

en: The new log entry
ru: Новая запись в журнале

en: Update Log Entry
ru: Обновить запись в журнале

en: My %s History
ru: Моя %s история

en: Missing point type
ru: Отсутствует вид балла.

en: Accounts successfully reset
ru: Аккаунт успешно восстановлен

en: No users found to export
ru: Пользователей в экспорте не найдено

en: Tip
ru: Подсказка

en: %s Settings
ru: %s Настройки

en: Core Settings
ru: Основные настройки

en: Name
ru: Имя

en: Accessible though the %singular% template tag.
ru: Доступно через шаблон тега %singular%.

en: Accessible though the %plural% template tag.
ru: Доступно через шаблон тега %plural%.

en: Adding an underscore at the beginning of template tag for names will return them in lowercase. i.e. %_singular%
ru: Добавление нижнего подчеркивания в начале шаблона тега для имен вернет им мелкий шрифт. к примеру, %_singular%

en: Separator | Separators
ru[0]: Разделитель
ru[1]: Разделители
ru[2]: Разделители

en: Edit Settings
ru: Редактировать настройки

en: Capability to check for.
ru: Возможность для проверки.

en: Edit Users %plural%
ru: Редактировать %plural% пользователей

en: Comma separated list of user ids to exclude. No spaces allowed!
ru: Разделенный запятой список id пользователей для исключения. Пробелы не разрешаются!

en: Management
ru: Управление

en: The Log
ru: Журнал

en: Table Name
ru: Имя таблицы

en: Empty Log
ru: Пустой журнал

en: Set all to zero
ru: Аннулировать все

en: CSV Export
ru: CSV Экспорт

en: Default
ru: По умолчанию

en: Meta Key
ru: Ключ Meta

en: Add New Type
ru: Добавить новый вид

en: A unique ID for this type.
ru: Уникальный ID для этого типа.

en: Menu and page title.
ru: Меню и страница заголовка.

en: Identify users by
ru: Определять пользователей по

en: User Email
ru: Email пользователя

en: User Login
ru: Логин пользователя

en: Use ID if you intend to use this export as a backup of your current site while Email is recommended if you want to export to a different site.
ru: Используйте ID, если вы намерены применять этот экспорт как дубликат вашего нынешнего сайта. Если вы желаете выполнить перемещение на другой сайт, рекомендуется использовать email.

en: Import Log Entry
ru: Импорт записей журнала

en: Optional log entry to use if you intend to import this file in a different %s installation.
ru: Дополнительная запись в журнале для использования, если вы намерены выполнить импорт этого файла в разной %s установке.

en: Default settings for each BadgeOS Achievement type. These settings may be overridden for individual achievement type.
ru: Настройки по умолчанию для каждого вида достижений BadgeOS. Эти настройки можно переопределить для индивидуального вида достижений.

en: Please setup your <a href="%s">default settings</a> before using this feature.
ru: Пожалуйста установите ваши настройки <a href="%s">по умолчанию </a> перед использованием этого параметра.

en: %plural% to Award
ru: %plural% наградить

en: Use zero to disable
ru: Использовать ноль, чтобы отключить

en: Deduction Log Template
ru: Выведение шаблона журнала

en: Default %s for %s
ru: По умолчанию %s для %s

en: Use zero to disable users gaining %_plural%
ru: Использовать ноль для отключения пользователей, которые зарабатывают %_plural%

en: Default Log template
ru: Шаблон журнала по умолчанию

en: Awards %_plural% for bbPress actions.
ru: Награды %_plural% за действия bbPress.

en: %plural% for New Forum
ru: %plural% за Новый форум

en: %plural% for Forum Deletion
ru: %plural% за Удаление форума

en: %plural% for New Topic
ru: %plural% за новую тему

en: Forum authors can receive %_plural% for creating new topics.
ru: Авторы форума могут получить %_plural% для создания новых тем.

en: %plural% for Topic Deletion
ru: %plural% за Удаление темы

en: %plural% for Favorited Topic
ru: %plural% за Избранную тему

en: %plural% for New Reply
ru: %plural% за Новый ответ

en: Topic authors can receive %_plural% for replying to their own Topic
ru: Авторы темы могут получить %_plural% за ответы в собственной теме

en: Show users %_plural% balance in replies
ru: Показать баланс %_plural% пользователей в ответах

en: BuddyPress: Gallery Actions
ru: BuddyPress: Действия Галереи

en: Awards %_plural% for creating a new gallery either using BP Album+ or BP Gallery.
ru: Награды %_plural% за создание новой галерей с использованием BP Album+ или BP Gallery.

en: %plural% for New Gallery
ru: %plural% за Новую галерею

en: BuddyPress: Links
ru: BuddyPress: Ссылки

en: Awards %_plural% for link related actions.
ru: Награды %_plural% за связанные со ссылками действия.

en: %plural% for New Links
ru: %plural% за Новые ссылки

en: %plural% for Vote on Link
ru: %plural% за Голос на ссылку

en: %plural% per received Vote
ru: %plural% за полученный Голос

en: Vote Up
ru: Рост голосов

en: Vote Down
ru: Уменьшение голосов

en: %plural% for Updating Links
ru: %plural% за Обновление ссылок

en: %plural% for Deleting Links
ru: %plural% за Удаление ссылок

en: rtMedia Galleries
ru: rtMedia Галлереи

en: Award / Deduct %_plural% for users creating albums or uploading new photos.
ru: Наградить / Перевести средства %_plural% для пользователей, которые создают альбомы или загружают новые фото.

en: New Media Upload
ru: Загрузка новых медиафайлов

en: Delete Media
ru: Удалить

en: Delete Photo
ru: Удалить фото

en: Delete Video
ru: Удалить видео

en: Delete Music
ru: Удалить музыку

en: BuddyPress: Members
ru: BuddyPress: Участники

en: Awards %_plural% for profile related actions.
ru: Возраграждение %_plural% за действия, связанные с профайлом.

en: BuddyPress: Groups
ru: BuddyPress: Группы

en: Awards %_plural% for group related actions. Use minus to deduct %_plural% or zero to disable a specific hook.
ru: Награды %_plural% за действия, связанные с группами. Используйте минус для снятия %_plural% или ноль для отключения специального средства.

en: %plural% for Profile Updates
ru: %plural% за Обновление профиля

en: %plural% for New Avatar
ru: %plural% за Новый аватар

en: %plural% for New Friendships
ru: %plural% за Новых друзей

en: %plural% for Leaving Friendship
ru: %plural% за выход из сообщества

en: %plural% for New Comment
ru: %plural% за Новый комментарий

en: %plural% for Deleting Comment
ru: %plural% за Удаление комментария

en: %plural% for New Messages
ru: %plural% за Новые сообщения

en: %plural% for Sending Gift
ru: %plural% за Отправку подарка

en: %plural% for Creating Groups
ru: %plural% за Создание групп

en: If you use a negative value and the user does not have enough %_plural% the "Create Group" button will be disabled.
ru: Если вы используете отрицательное значение и пользователь не имеет достаточно %_plural% кнопка "Создать группу" будет отключена.

en: Number of members before awarding %_plural%
ru: Количество участников перед награждением %_plural%

en: Use zero to award %_plural% when group is created.
ru: Используйте ноль для награждения %_plural%, когда группа создана.

en: %plural% for Deleting Groups
ru: %plural% за Удаление Групп

en: %plural% for New Forum Topic
ru: %plural% за Новую тему в форуме

en: %plural% for Editing Forum Topic
ru: %plural% за Создание темы форума

en: %plural% for New Forum Post
ru: %plural% за Новую публикацию в форуме

en: %plural% for Editing Forum Post
ru: %plural% за Создание публикации в форуме

en: %plural% for Joining Groups
ru: %plural% за Вступление в группу

en: If you use a negative value and the user does not have enough %_plural% the "Join Group" button will be disabled.
ru: Если вы используете отрицательное значение и пользователь не имеет достаточно %_plural% кнопка "Присоединиться в группе" будет отключена.

en: %plural% for Leaving Groups
ru: %plural% за Выход из групп

en: %plural% for New Group Avatar
ru: %plural% за Новый аватар группы

en: %plural% for New Group Comment
ru: %plural% за Новый комментарий в группе

en: Contact Form 7 Form Submissions
ru: Подача формы плагина Contact Form 7

en: Awards %_plural% for successful form submissions (by logged in users).
ru: Награды %_plural% за успешную отправку формы (пользователям, которые вошли в систему).

en: No forms found.
ru: Формы не найдены.

en: Events Manager
ru: Менеджер событий

en: Awards %_plural% for users attending events.
ru: Награды %_plural% для пользователей, посещающих события.

en: Attending Event
ru: Посещение события

en: Cancelling Attendance
ru: Отмена посещения

en: GD Star Rating
ru: Рейтинг GD Star

en: Awards %_plural% for users rate items using the GD Star Rating plugin.
ru: Награждения %_plural% для предметов рейтинга пользователей, использующих плагин GD Star Rating.

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Up / Down Vote
ru: Больше / Меньше Голосов

en: Gravityform Submissions
ru: Материалы Gravityform

en: Awards %_plural% for successful form submissions.
ru: Награды %_plural% за успешную отправку формы.

en: Invite Anyone Plugin
ru: Плагин Invite Anyone

en: Awards %_plural% for sending invitations and/or %_plural% if the invite is accepted.
ru: Награды %_plural% за отправку приглашений и/или %_plural%, если приглашение принято.

en: %plural% for Sending An Invite
ru: %plural% за отправку приглашения

en: %plural% for Accepting An Invite
ru: %plural% за принятие приглашения

en: %plural% for each invited user that accepts an invitation.
ru: %plural% за каждого приглашенного пользователя, который принимает заявку.

en: Jetpack Subscriptions
ru: Подписки Jetpack

en: Awards %_plural% for users signing up for site or comment updates using Jetpack.
ru: Награждения %_plural% для пользователей, которые подписались на сайт или

en: Site Subscriptions
ru: Подписка на сайт

en: Comment Subscriptions
ru: Подписка на комментарии

en: Awards %_plural% for Simple:Press actions.
ru: Награды %_plural% за действия на форуме Simple:Press.

en: %plural% for New Topic Post
ru: %plural% за Новую публикацию темы

en: Topic authors can receive %_plural% for posting on their own Topic
ru: Авторы тем могут получить %_plural% за публикацию в своей собственной Теме

en: %plural% for Topic Post Deletion
ru: %plural% за Удаление публикации в теме

en: WP Favorite Posts
ru: Избранные публикации WP

en: Awards %_plural% for users adding posts to their favorites.
ru: Награда %_plural% для пользователей, которые добавляют публикации в избранное.

en: Adding Content to Favorites
ru: Добавить контент в избранное

en: Removing Content from Favorites
ru: Удалить контент из избранного

en: Awards %_plural% for users voting in polls.
ru: Награда %_plural% для пользователей, которые принимают участие в опросах.
