myCRED - en to fr translation catalogue (1262 entries)

en: Balance
fr: Solde

en: %label% History
fr: Historique %label%

en: About %s
fr: &Agrave; propos de %s

en: Awesome People
fr: On les remercie

en: Processing...
fr: Chargement en cours...

en: Warning! All entries in your log will be permanently removed! This can not be undone!
fr: Attention ! Toutes les entrées seront définitivement supprimées. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: All log entries belonging to deleted users will be permanently deleted! This can not be undone!
fr: Toutes les entrées appartenant aux utilisateurs supprimés seront définitivement détruites. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Warning! All user balances will be set to zero! This can not be undone!
fr: Attention ! Les soldes de tous les utilisateurs seront remis à zéro. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Done!
fr: Terminé !

en: Close
fr: fermer

en: Export users %plural%
fr: Exportation des %plural% des utilisateurs

en: Edit Users Balance
fr: Modifier le solde des utilisateurs

en: Edit Log Entry
fr: Modifier une entrée du journal

en: Are you sure you want to delete this log entry? This can not be undone!
fr: Soyez prudent. L'action que vous vous apprêtez à effectuer ne pourra pas être annulée.

en: Log entry updated
fr: L'entrée du journal a été mise à jour

en: Setup
fr: Configuration

en: Settings
fr: Configuration

en: Make sure to backup your database and files before updating, in case anything goes wrong!
fr: Agissez prudemment en sauvegardant votre base de données et vos fichiers avant de lancer la mise à jour.

en: function myCRED_Hook::run() must be over-ridden in a sub-class.
fr: La fonction myCRED_Hook::run() doit &ecirc;tre substitu&eacute;e par une sous-classe.

en: This Hook has no settings
fr: Ce hook n'a pas de paramètre.

en: No limit
fr: Illimité

en: Once every 24 hours
fr: Une fois toutes les 24h

en: Once every 7 days
fr: Une fois tous les 7 jours

en: Once per day (reset at midnight)
fr: Une fois par jour (remise à zéro à minuit)

en: Select
fr: sélectionnez

en: myCRED_Module() Error. A Module ID is required!
fr: Erreur de module myCred. Un ID est obligatoire.

en: click to close
fr: cliquez pour fermer

en: click to open
fr: cliquez pour ouvrir

en: Settings Updated
fr: Configuration mise à jour

en: %d Users earned this badge.
fr: %d Utilisateurs
     
    ont gagné
     
    ce badge
    .

en: No users has yet earned this badge.
fr: Aucun utilisateur
     
    n'a encore
     
    gagné
     
    ce badge
    .

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New Badge
fr: Ajouter un nouveau badge

en: Edit Badge
fr: Editer le badge

en: New Badge
fr: Nouveau badge

en: View Badge
fr: Voir le badge

en: Search Badge
fr: Search badge

en: No badges found
fr: Pas de badges trouvés

en: No badges found in Trash
fr: Pas de badge trouvés dans la corbeille

en: Badge Name
fr: Nom du badge

en: Badge Images
fr: Image du badge

en: Requirements
fr: Exigences

en: Users
fr: Utilisateurs

en: A user must have gained or lost:
fr: Un utilisateur doit avoir gagné ou perdu:

en: Badge Updated.
fr: Badge mis à jour.

en: Badge Enabled
fr: Badge activé

en: Badge Saved
fr: Badge sauvegardé

en: Assign Badge
fr: Assigner un badge

en: Remove Connections
fr: Supprimer les connexions.

en: Time(s)
fr: Heure(s)

en: In total
fr: Au total

en: Badge Image
fr: Image du badge

en: Set badge image
fr: Fixer une image badge

en: Default Image
fr: Image par défaut

en: image url
fr: URL de l'image

en: Main Image
fr: Image principale

en: Use as Badge
fr: Utilisez
     
    comme
     
    Badge

en: Do not show
fr: Ne pas afficher

en: Include in Profile Header
fr: Inclure dans
     
    le profil
    -tête

en: Include under the "Profile" tab
fr: Inclure sous l'onglet "Profil"

en: Include under the "Profile" tab and Profile Header
fr: Inclure
     
    sous l'onglet
     
    Profil
     
    et
     
    "
    Profil
    " En-tête

en: Include in Profile
fr: Inclure dans le profil

en: Include in Forum Replies
fr: Inclure dans les réponses du forum

en: Include in Profile and Forum Replies
fr: Inclure dans les profils et les réponses du forums

en: Status
fr: Statut

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements.

[ctx: "x points" for "reference" in total]
en: %s for %s in total
fr: %s par %s au total

en: Banking
fr: Banque

en: Central Banking
fr: Banque central

en: Instead of creating %_plural% out of thin-air, all payouts are made from a nominated "Central Bank" account. Any %_plural% a user spends or loses are deposited back into this account.
fr: Au lieu de créer
     %_plural%
    ,
     
    tous les
     
    paiements
     
    sont faits à partir
     
    d'un compte
     
    nommé
     
    «Banque centrale»
    .
     
    Tout %_plural%
     
    d'un
     
    utilisateur dépensé
     
    ou perdu
     
    sont déposés
     
    de nouveau dans
     
    ce compte
    .

en: Compound Interest
fr: Appliquer des Intérêts

en: Apply a positive or negative interest rate on your users %_plural% balances.
fr: Appliquer
     
    un taux d'intérêt
     
    positif ou négatif sur
     
    les utilisateurs
    %
     
    _plural
    %
     
    soldes
    .

en: Recurring Payouts
fr: Paiements répétés

en: Setup mass %_singular% payouts for your users.
fr: Installation de masse %_singular% pour les paiements de vos utilisateurs

en: Access Denied
fr: Accès refusé

en: %s Banking
fr: Paiement %s

en: Your banking setup for %plural%.
fr: La configuration de votre
     
    banque
     
    pour
    %
     
    pluriel
    %
    .

en: WP-Cron deactivation detected!
fr: Détection de la désactivation de WP-Cron !

en: Warning! This add-on requires WP - Cron to work.
fr: Attention ! Pour utiliser ce module, WP-Cron est obligatoire.

en: Enable
fr: Activer

en: Update Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: This Service has no settings
fr: Ce système ne dispose d'aucun réglage

en: Hourly
fr: Horaire

en: Daily
fr: Quotidienne

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Quarterly
fr: Trimestrielle

en: Semiannually
fr: Biannuelle

en: Annually
fr: Annuelle

en: Bank User
fr: Banque
     
    utilisateur

en: The user ID of the central bank account. This user can not be excluded!
fr: L'ID utilisateur
     
    du compte
     
    de la banque centrale
    .
     
    Cet utilisateur
     
    ne peut pas être
     
    exclue
    !

en: Ignore Manual Adjustments
fr: Ignorer les ajustements manuels

en: %plural% interest rate payment
fr: Versement de %_plural% d'intérêts

en: Compounding Interest
fr: Intérêts composés

en: %d Users are left to process.
fr: %d Utilisateurs autorisés à effectuer.

en: Payout History
fr: Historique des paiements

en: Run Count
fr: Compte exécuté

en: Last Payout
fr: Dernier paiement

en: Activated
fr: Activé

en: Total Payed Interest
fr: Total des intérêts de paiement

en: Compound History
fr: Historique des composants

en: Last Interest Compound
fr: Dernier intérêt composé

en: Total Compounded Interest
fr: Total des intérêts composés

en: Interest Rate
fr: Taux d'intérêt

en: Default Rate
fr: Taux par défaut

en: Can not be zero.
fr: Ne peut être zéro.

en: Payout
fr: Paiement

en: Log Template
fr: Texte à afficher

en: Minimum Balance
fr: Solde minimum

en: Optional minimum balance requirement.
fr: Exigence
     
    de
     
    solde minimum
     
    facultatif.

en: Exclude
fr: exclure

en: Comma separated list of user IDs
fr: Séparer les ID des utilisateurs par des virgules

en: This user is excluded from receiving interest on this balance.
fr: Cet utilisateur
     
    est exclu
     
    de recevoir des intérêts
     
    sur
     
    ce
     
    solde
    .

en: Remove from Excluded List
fr: Supprimer de la liste
     
    Exclus

en: This user role is excluded from receiving interest on this balance.
fr: Ce rôle
     
    de l'utilisateur est
     
    exclu du bénéfice de
     
    l'intérêt sur
     
    ce
     
    solde
    .

en: Leave empty to use the default value.
fr: Laisser vide pour
     
    utiliser
     
    la valeur par défaut
    .

en: Save Interest Rate
fr: Enregistrer
     
    taux d'intérêt

en: Exclude from receiving interest
fr: Exclure
     
    de recevoir des intérêts

en: Compound interest rate saved.
fr: Taux d'intérêt composé
     
    sauvé
    .

en: User excluded from receiving interest.
fr: Utilisateur
     
    exclu du bénéfice de
     
    l'intérêt
    .

en: User included in receiving interest.
fr: Utilisateur inclus dans la réception des intérêts

en: Daily %_plural%
fr: %plural% quotidiens

en: History
fr: Mes points

en: Last Run
fr: Dernière exécution

en: Total Payouts
fr: Total des paiements

en: Pay Users
fr: Payer les Utilisateurs

en: Amount
fr: Montant

en: Interval
fr: Intervalle

en: Cycles
fr: Périodicité

en: Set to -1 for unlimited
fr: Indiquez -1 pour illimité

en: You can always stop payouts by deactivating this service. Just remember that if you deactivate while there are cycles left, this service will continue on when it gets re-activated. Set cycles to zero to reset.
fr: Vous pourrez toujours stopper les paiements en désactivant ce service. Notez que si vous le désactivez alors que des cycles sont encore en cours, le service reprendra à ce stade lorque vous le réactiverez. Indiquez zéro pour réinitialiser les cycles.

en: Payment Gateways
fr: Services de paiement

[ctx: Post Type General Name]
en: Pending Payments
fr: Paiements en attente

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Pending Payment
fr: En attente de paiement

en: Pending Payments
fr: Paiements en attente

en: Edit Pending Payment
fr: Modifier
     
    les attentes de paiement

en: No pending payments found
fr: Pas d'attente de paiements trouvés

en: Not found in Trash
fr: Pas trouvé dans la corbeille

en: Transaction ID
fr: ID de la transaction

en: Buyer
fr: Acheteur

en: Cost
fr: Prix

en: Gateway
fr: Service

en: Pay Out
fr: Versement

en: buyCRED Purchase Log
fr: Journal d'achat buyCRED

en: Purchase Log
fr: Journal d'achat

en: Payments
fr: Paiements

en: Please login to purchase %_plural%
fr: Veuillez vous connecter pour acquérir des %_plural%

en: Gift purchase from %display_name%.
fr: Achat de cadeau par %display_name%.

en: Minimum %plural%
fr: %plural% minimum

en: Minimum amount of %plural% a user must purchase. Will default to 1.
fr: Nombre minimum de %_plural% qu&#39;un membre peut acheter. 1 par défaut !

en: Point Types
fr: Types de Points

en: Select the point types that users can buy. You must select at least one!
fr: Sélectionner les types de point que les utilisateurs peuvent acheter. Vous devez en sélectionner au moins une!

en: Login Template
fr: Template de connexion

en: Content to show when a user is not logged in.
fr: Contenu à afficher quand un utilisateur n'est pas connecté.

en: Thank You Page
fr: Page de remerciement

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Cancellation Page
fr: Page d'annulation

en: Show seperate log for %_plural% purchases.
fr: Afficher des journaux séparés pour l'achat de %_plural%

en: Gifting
fr: Remise de cadeaux

en: Allow users to buy %_plural% for other users.
fr: Autoriser les membres à acquérir des %_plural% pour d'autres membres

en: Allow users to buy %_plural% for content authors.
fr: Autoriser les membres à acquérir des %_plural% pour les auteurs de contenus

en: Available Shortcodes
fr: Shortcodes disponibles

en: %s Exchange Rate
fr: %s Taux de change

en: Save Exchange Rates
fr: Sauvegardé les taux de change

en: Exchange rate override saved
fr: Taux de change commandé sauvegardé

en: Payment completed
fr: Paiement complet

en: %s Payment Gateways
fr: %s Services de Paiements

en: buyCRED Settings
fr: Configuration buyCRED

en: Test Mode
fr: Mode Test

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Sandbox Mode
fr: Mode bac à sable

en: Enable for test purchases.
fr: Activez pour faire des tests d'achats factices.

en: Update Settings
fr: Enregistrer la configuration

en: More Gateways
fr: Plus d'entrés

en: Date
fr: Daté

en: Payed
fr: Payé

en: <strong>buy</strong>CRED Purchase Log
fr: Relevé des achats <strong>buy</strong>CRED

en: Gateway Settings
fr: Configuration du service de paiement

en: No purchases found
fr: Aucun achat trouvé

en: This Add-on needs to setup before you can use this shortcode.
fr: Ce module doit d'abord être paramétré avant que vous ne puissiez utiliser ce shortcode.

en: No gateways installed.
fr: Aucun systme de paiement n'est installé.

en: Gateway does not exist.
fr: Le service de paiement n'existe pas.

en: Yourself
fr: Vous-même

en: No active gateways found.
fr: Aucun service de paiement n'a été trouvé.

en: The selected gateway is not active.
fr: Ce service de paiement n'est pas activé

en: Buy with %gateway%
fr: Régler avec %gateway%

en: Buy Now
fr: Acheter maintenant

en: No users found
fr: Aucun membre n'a été trouvé

en: To
fr: à

en: Select Amount
fr: Sélectionnez le montant

en: min.
fr: mini.

en: Select Gateway
fr: Sélectionnez le service de paiement

en: Pay Now
fr: Payer maintenant

en: Cancel
fr: Annuler

en: This Payment Gateway has no settings
fr: Ce service ne dispose d'aucun réglage

en: Select currency
fr: S&eacute;lectionnez une devise

en: Incoming confirmation call detected
fr: Un appel de confirmation entrant a été détecté.

en: Gateway identified itself as "%s"
fr: Le Service s'identifie lui-même en tant que "%s"

en: Verifying caller
fr: Vérification de l'appelant

en: Test Payment
fr: Paiement de test

en: Payment
fr: Paiement

en: Cancel purchase
fr: Achat annulé

en: required
fr: obligatoire

en: optional
fr: optionnel

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom

en: Address Line 1
fr: Adresse 1

en: Address Line 2
fr: Adresse 2

en: City
fr: Ville

en: Zip
fr: Code Postal

en: State
fr: Province

en: Country
fr: Pays

en: Choose Country
fr: Sélectionnez un pays

en: %s Purchase
fr: %s Achat

en: Item
fr: Intitulé

en: Debug
fr: Déboguage

en: Here you can see information that are collected and sent to this gateway. Debug information is only visible for administrators and are intended for troubleshooting / testing of this gateway. Please disable "Sandbox Mode" when you want to take this gateway online.
fr: Consultez ici les éléments d'informations qui sont réunis et envoyés à ce Service. Les informations de débogage sont uniquement visibles des administrateurs et destinées à la résolution de problèmes et pour tester ce Service. N'oubliez pas de désactiver le mode "bac à sable" si vous avez choisi travailler avec ce service en ligne.

en: Result
fr: Résultat

en: Payment Status
fr: Etat des paiement

en: Request
fr: Demande

en: Gateway Response
fr: Réponse du Service

en: Continue to %s
fr: Continuer vers %s

en: Click here if you are not automatically redirected
fr: Cliquez ici si vous n'êtes pas automatiquement redirigé

en: The following information will be sent to the gateway
fr: Les informations suivantes seront envoyées au Service

en: Outside US
fr: Hors Etats-Unis

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Purchase of myCRED %plural%
fr: Achat de %_plural% myCRED

en: Price mismatch. Expected: %s Received: %s
fr: Prix décallé. Excepté: %s reçu: %s

en: Currency mismatch. Expected: %s Received: %s
fr: Mauvais alignement de monnaies. Excepté: %s Reçut: %s

en: Payment not completed. Received: %s
fr: Paiement non complet. Reçu: %s

en: Failed to credit users account.
fr: Echec de créditions aux comptes des utilisateurs.

en: Please setup this gateway before attempting to make a purchase!
fr: Veuillez d'abord paramètrer ce  service de paiement avant d'essayer de finaliser un achat !

en: Processing payment &hellip;
fr: Procédure de paiement en cours &hellip;

en: Could not create a BitPay Invoice. Please contact the site administrator!
fr: Impossible de créer une facture BitPay. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Bitpay returned the following error message:
fr: BitPay signale l'erreur suivante:

en: API Key
fr: Clé API

en: Currency
fr: Devise

en: Currency Code
fr: Code devise

en: Item Name
fr: Nom de l'item

en: Description of the item being purchased by the user.
fr: Description de l'item acquis par l'utilisateur

en: Exchange Rates
fr: Taux de change.

en: Transaction Speed
fr: Vitesse de transaction

en: High
fr: Haute

en: Medium
fr: Moyenne

en: Low
fr: Basse

en: Full Notifications
fr: Messages complets

en: No
fr: non

en: Yes
fr: oui

en: Account ID
fr: ID du compte

en: Site Tag
fr: Mot-clé du site

en: Order Integrity Key
fr: Commandez une clé de sécurité

en: Found under Step 12 on the Fraud Defense page.
fr: Trouvé à l'étape 12 de la page Défense contre la Fraude

en: Postback CGI URL
fr: Adresse de retour CGI

en: For this gateway to work, you must login to your NETbilling account and edit your site. Under "Default payment form settings" make sure the Postback CGI URL is set to the above address and "Return method" is set to POST.
fr: Vous que ce service fonctionne, vous devez vous connecter à votre compte Netbilling et modifier les paramètres de votre site. A la rubrique "Default payment form settings", indiquez l'URL ci-dessous dans la case Postback CGI URL et assurez-vous que la case "Return method" est bien sur POST.

en: Incorrect Credit Card number
fr: Le numéro de la carte de crédit est incorrect

en: The credit card entered is past its expiration date.
fr: Votre carte de crédit est expirée

en: The CVV2 number entered is not valid.
fr: Le cryptogramme que vous avez indiqué n'est pas valide.

en: The bank routing number entered is not valid.
fr: Le numéro de routage de la banque n'est pas valide.

en: The bank account number entered is not valid.
fr: Le numéro de compte bancaire n'est pas valide

en: Success
fr: Succès !

en: Thank you for your purchase
fr: Merci pour votre achat

en: Return to
fr: Retour vers

en: Account Email
fr: Email du compte

en: Product:
fr: Produit:

en: Gift to:
fr: Cadeau à

en: (author)
fr: (auteur)

en: Merchant Account Email
fr: Email du compte marchand

en: Secret Word
fr: Mot secret

en: Confirmation Email
fr: Email de confirmation

en: Ask Skrill to send me a confirmation email for each successful purchase.
fr: Demander à Skrill d'envoyer un mail de confirmation après chaque acquisition réussie.

en: Checkout Page
fr: Page de contrôle

en: Title
fr: Titre

en: If left empty, your account email is used as title on the Skill Payment Page.
fr: Si vous laissez vide, c'est votre mail de compte qui sera utilisé comme titre de la page de paiement de Skrill

en: Logo URL
fr: URL du logo

en: The URL to the image you want to use on the top of the gateway. For best integration results we recommend you use logos with dimensions up to 200px in width and 50px in height.
fr: L'url vers l'image à afficher sur l'interface du service de paiement. Pour une intégration optimale, nous vous recommandons d'utiliser un logo de 200 par 50 pixels.

en: Confirmation Note
fr: Message de confirmation

en: Optional text to show user once a transaction has been successfully completed. This text is shown by Skrill.
fr: Texte additionnel en option qui s'affichera une fois une transaction complétée avec succès. Ce texte est affiché par Skrill.

en: Duplicate transaction. Received: %s
fr: Dupliquer les transactions. Reçu: %s

en: Live transaction while debug mode is enabled! Received: %s
fr: Transaction
     
    en direct
     
    tandis que le mode
     
    debug
     
    est
     
    activé!
     
    Reçu
    :
    % s

en: Site ID
fr: ID du site

en: GW Password
fr: Mot de passe GW

en: Pricing ID
fr: ID du paiement

en: IP Verification
fr: ID de vérification

en: Do not verify that callbacks are coming from Zombaio.
fr: Ne pas vérifier que les rappels proviennent de Zombaio.

en: Language
fr: Langue

en: Postback URL (ZScript)
fr: URL de retour (ZScript)

en: For this gateway to work, login to ZOA and set the Postback URL to the above address and click validate.
fr: Pour faire fonctionner ce service, veuillez d'abord vous connecter à ZOA et indiquez l'adresse ci-dessus comme URL de retour avant de valider.

en: Coupons
fr: Promotions

en: Coupon
fr: Promotion

en: Create New
fr: Créer une promotion

en: Create New Coupon
fr: Créer une nouvelle promo

en: Edit Coupon
fr: Modifier la promo

en: New Coupon
fr: Nouvelle promotion

en: Search coupons
fr: Rechercher une promo

en: No coupons found
fr: Aucune promo trouvée

en: No coupons found in Trash
fr: Aucune promo dans la corbeille

en: Email Notices
fr: Messagerie

en: Coupon updated.
fr: Promo mise à jour.

en: Coupon published.
fr: Promo publiée.

en: Coupon saved.
fr: Promo enregistrée.

en: Draft Coupon saved.
fr: Promotion sauvegardée comme brouillon.

en: Unique Coupon Code
fr: Code Promo Unique

en: Coupon Code
fr: Code Promo

en: Value
fr: Valeur

en: Limits
fr: Règles de limitation

en: Expires
fr: Date d'expiration

en: Point Type
fr: Type de point

en: not yet used
fr: pas encore utilisé

en: Per User
fr: Par personne

en: Never
fr: jamais

en: Expired
fr: Expiré

en: In %s time
fr: En %s fois

en: Coupon Setup
fr: Configuration de la Promo

en: Coupon Limits
fr: Limites de la promotion

en: Coupon Requirements
fr: Conditions de la promo

en: Usage
fr: Utilisation

en: The amount of %plural% this coupon is worth.
fr: Ce bon vaut %plural%

en: Select the point type that this coupon is applied.
fr: Sélectionnez le type de point applicable à ce bon

en: Optional date when this coupon expires. Expired coupons will be trashed.
fr: Date d'expiration optionnelle pour ce bon. Les bons échus sont mis à la corbeille.

en: Global Maximum
fr: Maximum global

en: The maximum number of times this coupon can be used. Note that the coupon will be automatically trashed once this maximum is reached!
fr: Le nombre de fois que ce bon peut être utilisé. Notez que le bon sera mis à la corbeille une fois que ce nombre est atteint.

en: User Maximum
fr: Maximum par utilisateur

en: The maximum number of times this coupon can be used by a user.
fr: Le nombre de fois qu'un utilisateur peut utiliser ce bon.

en: Optional minimum balance a user must have in order to use this coupon. Use zero to disable.
fr: Le solde minimum d'un utilisateur pour utiliser ce bon. Indiquez zéro pour désactiver l'option.

en: Maximum Balance
fr: Solde maximum

en: Optional maximum balance a user can have in order to use this coupon. Use zero to disable.
fr: Le solde maximum d'un utilisateur pour utiliser ce bon. Indiquez zéro pour désactiver l'option.

en: Log entry for successful coupon redemption. Use %coupon% to show the coupon code.
fr: Journalisation pour la réussite de rachat de coupon. Utilisez %coupon% pour afficher le code du bon.

en: Invalid Coupon Message
fr: Message de coupon invalide

en: Message to show when users try to use a coupon that does not exists.
fr: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur tente d'utiliser un bon inexistant.

en: Expired Coupon Message
fr: Message de coupon échu

en: Message to show when users try to use that has expired.
fr: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur tente d'utiliser un bon échu.

en: User Limit Message
fr: Message de période d'utilisation

en: Message to show when the user limit has been reached for the coupon.
fr: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur a atteint la fin de la période d'utilisation du bon.

en: Minimum Balance Message
fr: Message de solde minimum

en: Message to show when a user does not meet the minimum balance requirement. (if used)
fr: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur ne possède pas le solde minimum requis. (si activé)

en: Maximum Balance Message
fr: Message de solde maximum

en: Message to show when a user does not meet the maximum balance requirement. (if used)
fr: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur ne possède pas le solde maximum requis. (si activé)

en: Success Message
fr: Message d'envoi réussi

en: Message to show when a coupon was successfully deposited to a users account.
fr: Le message à afficher lorsqu'un bon a été correctement viré sur le compte de l'utilisateur.

en: Coupon redemption
fr: Rachat de bon

en: Apply Coupon
fr: Appliquer le bon

en: Email Notice
fr: Message à envoyer

en: Add New Notice
fr: Ajouter un message

en: Edit Notice
fr: Modifier le message

en: New Notice
fr: Nouveau message

en: View Notice
fr: Afficher le message

en: Search Email Notices
fr: Rechercher un message

en: No email notices found
fr: Aucun message trouvé

en: No email notices found in Trash
fr: Il n'y a pas de message dans la corbeille

en: General
fr: Général

en: users balance changes
fr: le solde a changé

en: user gains %_plural%
fr: gains de %_plural%

en: user lose %_plural%
fr: perte de %_plural%

en: users balance reaches zero
fr: le solde est à zéro

en: users balance goes minus
fr: le solde est négatif

en: Sell Content Add-on
fr: Module de vente de contenu

en: user buys content
fr: l'utilisateur a acheté du contenu

en: authors content gets sold
fr: le contenu de cet auteur a été vendu

en: buyCREDs Add-on
fr: Module achatCRED

en: user buys %_plural%
fr: l'utilisateur a acheté des %_plural%

en: Transfer Add-on
fr: Module de transfert

en: user sends %_plural%
fr: l'utilisateur a envoyé des %_plural%

en: user receives %_plural%
fr: l'utilisateur a reçu des %_plural%

en: Ranks Add-on
fr: Application de classement

en: user is demoted
fr: utilisateur rétrogradé

en: user is promoted
fr: utilisateur promu

en: Settings that apply to all email notices and can not be overridden for individual emails.
fr: Ces paramètres s'appliquent à toutes les envois par mail et ne peuvent être appliqués individuellement.

en: Email Format
fr: Format des mails

en: Plain text emails only.
fr: Format texte uniquement

en: HTML or Plain text emails.
fr: Format texte ou HTML

en: Filters
fr: Filtres de recherche

en: Allow WordPress and Third Party Plugins to filter the email subject before an email is sent.
fr: Autoriser WordPress et les plugins tiers à filtrer le sujet avant l'envoi d'un mail.

en: Allow WordPress and Third Party Plugins to filter the email content before an email is sent.
fr: Autoriser WordPress et les plugins tiers à filtrer le contenu avant l'envoi d'un mail.

en: Email Schedule
fr: Email annexe

en: WordPress Cron is disabled. Emails will be sent immediately.
fr: Wordpress Con est désactivé. Les emails seront envoyés immédiatement.

en: Send emails immediately
fr: Envoie des emails immédiatement.

en: Send emails once an hour
fr: Envoie des emails une fois par heure.

en: Send emails once a day
fr: Envoie des emails une fois par jour

en: Use the %s shortcode to allow users to subscribe / unsubscribe to email updates.
fr: Utiliser le %s shortcode pour permettre aux utilisateurs de s'abonner et se désabonner par email.

en: SMTP Override
fr: Ne pas tenir compte de SMTP

en: SMTP Debug. Enable if you are experiencing issues with wp_mail() or if you use a SMTP plugin for emails.
fr: SMTP Debug. Activé si vous avez l'expérence issu avec wp_mail(s) ou si vous utilisez SMTP plugin pour vos mails.

en: Default email settings. These settings can be individually overridden when editing emails.
fr: Paramètres par défaut des mails. Ils pourront être modifiés individuellement lors de la modification d'un mail.

en: Email Settings
fr: Configuration des mails

en: Senders Name:
fr: Expéditeur:

en: Senders Email:
fr: Email de l'expéditeur

en: Reply-To:
fr: Adresse de réponse:

en: Default Email Content
fr: Contenu par défaut

en: Default email content.
fr: contenu par défaut

en: Default Email Styling
fr: Style par défaut

en: Ignored if HTML is not allowed in emails.
fr: Sera ignoré si HTML désactivé pour les mails

en: Email Subject
fr: Sujet du mail

en: Not Active
fr: Inactif

en: Scheduled:<br /><strong>%1$s</strong>
fr: Pr&eacute;vu pour le:<br /><strong>%1$s</strong>

en: Active
fr: Actif

en: Active - Last run:<br /><strong>%1$s</strong>
fr: Actif - derni&egave;re utilisation:<br /><strong>%1$s</strong>

en: Email is sent when
fr: Le mail sera envoyé quand

en: Missing instance for this notice!
fr: Ce message n'est pas instancié !

en: Sent To
fr: Envoyer à

en: User
fr: Utilisateur

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Both Administrator and User
fr: A l'administrateur et à l'utilisateur

en: Available Template Tags
fr: Mots-clés utilisables ici

en: Email Header
fr: En-tête du mail

en: Send this email notice when...
fr: Envoyer ce mail quand....

en: Recipient:
fr: Destinataire:

en: Both
fr: Les deux

en: Label
fr: Etiquette

en: Reply-To Email:
fr: Adresse de réponse

en: Save
fr: Enregistrer

en: CSS Styling
fr: Règles de style

en: Site Related
fr: A propos du site

en: Your websites title
fr: Titre de votre site

en: Your websites address
fr: Adresse de votre site

en: Your websites tagline (description)
fr: Description de votre site

en: Your websites admin email
fr: Email de l'administrateur du site

en: Total number of blog members
fr: Total des membres de votre blog

en: Email Notice Updated.
fr: Notice d'Email mis à jour.

en: Email Notice Activated
fr: Message activé

en: Email Notice Saved
fr: Message enregistré

en: Once a notice is "published" it becomes active! Select "Save Draft" if you are not yet ready to use this email notice!
fr: <strong>ATTENTION</strong><br/>Une fois que le message est publié il est actif ! Sélectionnez "Enregistrer brouillon" si vous n'êtes pas prêt à l'utiliser.

en: This notice will become active on:<br /><strong>%1$s</strong>
fr: Ce message sera activ&eacute; le:<br /><strong>%1$s</strong>

en: This email notice is active.
fr: Ce message est activé.

en: Settings saved.
fr: Paramètres sauvegardés.

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: There are no email notifications yet.
fr: Il n'y a pas encore de notifications d'email.

en: Current Balance
fr: Solde actuel

en: Total Cost
fr: Coût total

en: Balance After Purchase
fr: Solde après achats

en: Go Back
fr: Revenir en arrière

en: will be deducted from your account.
fr: sera déduit de votre compte.

en: Sorry, but you can not use this gateway as your account is excluded. Please <a href="%s">select a different payment method</a>.
fr: D&eacute;sol&eacute;, mais vous ne pouvez pas utiliser ce service de paiement, votre compte en est exclu. Veuillez <a href="%s">choisir une autre m&eacute;thode de paiement</a>.

en: Paid
fr: Payé

en: myCRED
fr: myCred

en: %_singular% Balance
fr: Solde de %_singular%

en: Payment for Order: #%order_id%
fr: R&egrave;glement de la commande: #%order_id%

en: Product Sale: %post_title%
fr: Vente du produit: %post_title%

en: Pay using your account balance.
fr: Régler avec votre solde de compte

en: TOTAL amount has been deducted from your account. Your current balance is: %balance_f%
fr: Le montant TOTAL a été déduit de votre compte. Votre solde courant s'élève à : %balance_f%

en: Insufficient funds.
fr: Fonds insuffisant.

en: You must be logged in to pay with %_plural%. Please <a href="%login_url_here%">login</a>.
fr: Vous devez être connecté pour payer avec %_plural%. Veuillez-vous <a href="%login_url_here%">connecter</a>.

en: Let your users pay for items in their shopping cart using their %s Account. Note! This gateway requires your users to be logged in when making a purchase!
fr: Autorisez les utilisateurs &agrave; payer le contenu de leur caddie avec leur compte %s. Notez que ce service n&eacute;cessite une connexion &agrave; votre site de la part de l&#39;utilisateur au moment de son achat.

en: Method Name
fr: Nom de la méthode

en: Enter a public name for this payment method that is displayed to users - No HTML
fr: Indiquer le nom qui sera affiché publiquement pour cette méthode de paiement. HTML interdit.

en: Gateway Logo URL
fr: URL du logo du service de paiement

en: How much is 1 %_singular% worth in %currency%?
fr: Combien vaut 1 %_singular% en %currency% ?

en: Exchange Rate
fr: Taux de change

en: Profit Sharing
fr: Partage de bénéfice

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Option to share sales with the product owner. Use zero to disable.
fr: Option de partage des ventes avec le propriétaire du produit. Indiquez zéro pour désactiver l'option.

en: Insufficient Funds
fr: Fonds insuffisants

en: Message to show when the user can not use this gateway.
fr: Message à afficher quand un utilisateur ne peut pas utiliser ce service.

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Message to show to buyers that are not logged in.
fr: Message à afficher quand un utilisateur n'est pas connecté.

en: User Instructions
fr: Mode d'emploi

en: Information to show users before payment.
fr: Informations à afficher aux utilisateurs avant le règlement de leurs achats

en: Confirmation Information
fr: Information de confirmation

en: Information to display on the order confirmation page. - HTML allowed
fr: Informations à afficher sur la page de confirmation de commande. HTML autorisé.

en: Order Confirmation Email
fr: Email de confirmation de commande

en: This is the email text to send to those who have made %s checkouts. It overrides the default order checkout email. These codes will be replaced with order details: CUSTOMERNAME, ORDERID, ORDERINFO, SHIPPINGINFO, PAYMENTINFO, TOTAL, TRACKINGURL. No HTML allowed.
fr: Ceci est le message qui sera envoyé aux utilisateurs ayant v&eacute;rifi&eacute;s leur compte %s. Il remplace le mail par d&eacute;faut de v&eacute;rification de compte. Les codes suivants seront remplac&eacute;s par les d&eacute;tails de la commande: CUSTOMERNAME, ORDERID, ORDERINFO, SHIPPINGINFO, PAYMENTINFO, TOTAL, TRACKINGURL. HTML interdit.

en: Let users pay using their myCRED balance.
fr: Laisser les utilisateurs payer à partir de leur relevé myCRED

en: Enable/Disable
fr: Activer/Désactiver

en: Enable myCRED Payment
fr: Activer le paiement myCRED

en: Users who are not logged in or excluded from using myCRED will not have access to this gateway!
fr: Les utilisateurs qui ne sont pas connectés ou qui sont exclus de myCRED n'auront pas accès à ce service de paiement !

en: Title to show for this payment option.
fr: Titre à afficher pour cette option de paiement

en: Pay with myCRED
fr: Payer avec myCRED

en: Customer Message
fr: Message au client

en: Refund Log Template
fr: Remboursement par template de connexion

en: Select the point type users can use to pay.
fr: Sélectionnez le type de point avec lequel les utilisateurs pourront régler

en: Show Total
fr: Afficher le total

en: Show the final price in %_plural% .
fr: Afficher le prix final en %_plural% .

en: Show in Cart
fr: Afficher avec le panier

en: Show on Checkout Page
fr: Afficher sur la page de contrôle d'achats

en: Show in Cart and on Checkout Page
fr: Afficher avec le panier et sur la page de contrôle

en: Order Total in %_plural%
fr: Commande totale en %_plural%

en: Log entry template for profit sharing.
fr: Template de connexion pour les bénéfices partagés

en: Log entry template for refunds of profit shares.
fr: Connecter le Template entré pour les remboursements des parts bénéficiaires.

en: myCRED Payment
fr: Paiement myCRED

en: Allows users to pay using their myCRED %_singular% balance. Please note that users with insufficient funds and users who are not logged in will not see this payment gateway on the checkout page.
fr: Autoriser les utilisateur à régler avec leur solde de  %_singular% myCRED. Notez que les utilisateurs avec des fonds insuffisants et ceux qui ne sont pas connectés ne verront pas ce service de paiement sur la page de contrôle de leurs paiements.

en: You must be logged in to pay with %_plural%
fr: Vous devez être connecté pour payer avec %_plural%

en: You can not use this gateway. Please try a different payment option.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser ce service. Veuillez essayer une autre option de règlement.

en: Your account has successfully been charged.
fr: Votre compte a été débité avec succès.

en: Your current balance
fr: Votre solde actuel

en: Store sale
fr: Magasin de vente

en: You must be logged in to use this gateway
fr: Vous devez vous connecter pour utiliser ce système de paiement

en: Insufficient Funds.
fr: Fonds insuffisants

en: Deduct the amount from your balance.
fr: Déduire le montant de votre solde.

en: You can not use this gateway.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser ce système de paiement.

en: Log Template for Payments
fr: Template de paiements

en: How much is 1 %s worth in %s
fr: Combien vaut 1 %s dans %s

en: Optional instructions to show users when selecting this gateway. Leave empty to hide.
fr: Informations additionnelles à afficher quand l'utilisateur sélectionne ce système de paiement. Laissez vide pour ne rien afficher.

en: Message to show visitors who are not logged in.
fr: Message à afficher lorsque l'utilisateur n'est pas connecté.

en: Message to show when users does not have enough %plural% to pay using this gateway.
fr: Message à afficher lorsque l'utilisateur n'a pas suffisamment de %plural% pour payer avec ce système de paiement.

en: Payment for Event Registration
fr: Paiement pour l'enregistrement d'un événement

en: Activate %s
fr: Activer %s

en: Deactivate %s
fr: Désactiver %s

en: How many %s is 1 %s worth?
fr: Combien de %s vaut 1 %s ?

en: Gateways Settings Successfully Updated
fr: Configuration du service mise à jour

en: Labels
fr: Intitulés

en: Gateway Title
fr: Aucun service de paiement n'est installé.

en: Title to show on Payment page
fr: Titre à afficher sur la page de paiement

en: Payment Type
fr: Type de Paiement

en: Title to show on receipts and logs
fr: Titre à afficher pour les rapports et les journaux d'activités

en: Button Label
fr: Intitulé du bouton

en: Pay Button
fr: Bouton de paiement

en: Price
fr: Prix

en: Important!
fr: Important !

en: You can disable purchases using this gateway by adding a custom Event Meta: <code>mycred_no_sale</code>
fr: Vous pouvez désactiver les achats avec ce service en ajoutant ce code personnalisé: <code>mycred_no_sale</code>

en: Users must be logged in to use this gateway!
fr: Vous devez vous connecter pour utiliser ce service !

en: Log
fr: Vue d&#39;ensemble

en: Log Entry
fr: Journal d'activité

en: Templates
fr: Affichage des éléments

en: Solvent users
fr: Utilisateurs solvables

en: Message to show users on the payment page before they are charged. Leave empty to hide.
fr: Message à afficher sur la page de paiement avant que l'utilisateur ne soit débité. Laissez vide pour ne rien afficher.

en: Insolvent users
fr: Utilisateurs insolvables

en: Message to show users who do not have enough points to pay.
fr: Message à afficher aux membres n'ayant pas suffisamment de points pour payer.

en: Message to show visitors (users not logged in) on the payment page.
fr: Message à afficher aux visiteurs non connectés sur la page de paiement.

en: Payment for tickets to %link_with_title%
fr: tickets de Paiement  vers %link_with_title%

en: Ticket refund for %link_with_title%
fr: Ticket de Remboursement vers %link_with_title%

en: Pay using your %_plural% balance
fr: Payez avec votre solde de %_plural%

en: Pay
fr: Payer

en: %plural% Cost
fr: %plural% Coût

en: Thank you for your payment!
fr: Merci pour votre paiement !

en: I'm sorry but you can not pay for these tickets using %_plural%
fr: Désolé mais vous ne pouvez pas payer pour ces tickets à l'aide de %_plural%

en: Ticket Type
fr: Type de ticket

en: Spaces
fr: Espaces

en: Your Balance
fr: Votre solde

en: You can not pay using this gateway.
fr: Vous ne pouvez pas payer à l'aide de ce système de paiement.

en: Reject
fr: Rejeter

en: Delete
fr: Suppirmer

en: Edit/View
fr: Modifier/Aperçu

en: Disabled - Users CAN NOT pay for tickets using %plural%.
fr: Désactivé - les utilisateurs NE PEUVENT PAS régler de tickets avec leurs %_plural%.

en: Single - Users can ONLY pay for tickets using %plural%.
fr: Unique - les utilisateurs PEUVENT SEULEMENT payer des tickets avec leurs %_plural%

en: Multi - Users can pay for tickets using other gateways or %plural%.
fr: Multi - les utilisateurs peuvent payer leurs tickets avec d'autres services ou avec leurs %_plural%

en: Refunds
fr: Remboursements

en: The percentage of the paid amount to refund if a user cancels their booking. Use zero for no refunds. No refunds are given to "Rejected" bookings!
fr: Le pourcentage de la somme versée à rembourser quand un utilisateur annule une réservation. Indiquez zéro pour aucun remboursement. Aucun remboursement n'est effectué pour les réservations "Rejetées" !

en: Log Templates
fr: Textes à afficher

en: Purchases
fr: Achats

en: Payment Link Label
fr: Intitulé du lien de paiement

en: The payment link shows / hides the payment form under "My Bookings". No HTML allowed.
fr: Le lien pour afficher/masquer le formulaire de paiement sous "Mes commandes". HTML interdit.

en: Payment Header
fr: En-tête de la page de paiement

en: Shown on top of the payment form. No HTML allowed.
fr: Sera affiché au-dessus du formulaire de paiement. HTML interdit.

en: The button label for payments. No HTML allowed!
fr: Intitulé du bouton de paiement. HTML interdit !

en: Cart & Checkout Cost
fr: Panier & passer commande du coût.

en: Label for cost in %plural%
fr: Label du coût dans %plural%

en: Successful Payments
fr: Paiements réussis

en: No HTML allowed!
fr: Le HTML n'est pas autorisé !

en: Balance After Payment
fr: Solde après paiement

en: Click to toggle
fr: Cliquez pour basculer

en: %s Payments
fr: %s Paiements

en: The percentage of the paid amount to refund if a booking gets cancelled. Use zero for no refunds. No refunds are given to "Rejected" bookings.
fr: Le pourcentage du montant à rembourser en cas d'annulation de commande. Mettez zéro pour ne rien rembourser. Aucun remboursement n'est attribué aux commandes "Rejetées".

en: Styling
fr: Style

en: Use the included CSS Styling for notifications.
fr: Utiliser le style CSS inclus pour les notifications.

en: Template
fr: Texte à afficher

en: Use %entry% to show the log entry in the notice and %amount% for the amount.
fr: Utilisez %entry% pour afficher l'élément concerné dans la notice et %amount% pour afficher le montant.

en: Transient Lifespan
fr: Durée transitoire

en: The number of days a users notification is saved before being automatically deleted.
fr: Le nombre de jours de conservations d'une notice adressée à l'utilisateur avant qu'elle ne soit automatiquement supprimée.

en: Duration
fr: Durée

en: Ranks
fr: Attribution de Points

en: Warning! All ranks will be deleted! This can not be undone!
fr: Attention ! Tous les classements vont être supprimés. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Are you sure you want to re-assign user ranks?
fr: Je confirme la réassignation du classement de l'utilisateur

en: Rank
fr: Classement

en: Add New Rank
fr: Ajouter un nouveau classement

en: Edit Rank
fr: Modifier ce classement

en: New Rank
fr: Nouveau classement

en: View Rank
fr: Afficher le classement

en: Search Ranks
fr: Rechercher un classement

en: No ranks found
fr: Aucun classement trouvé

en: No ranks found in Trash
fr: Aucun classement trouvé dans la corbeille

en: Completed - Total of %d users effected
fr: Terminé - %d utilisateurs ont été affectés

en: Rank Updated.
fr: Rang mis à jour.

en: Rank Enabled
fr: Rang activé

en: Rank Saved
fr: Classement enregistré

en: Rank Title
fr: Titre du classement

en: Requirement
fr: Obligation

en: No Logo Set
fr: Aucun logo défini

en: Any Value
fr: Valeur au choix

en: Maximum %plural%
fr: Maximum de %plural%

en: Rank Settings
fr: Configuration des classements

en: Minimum %plural% to reach this rank
fr: Minimum de %plural% &agrave; d&eacute;tenir pour acc&eacute;der &agrave; ce classement

en: Maximum %plural% to be included in this rank
fr: Maximum de %plural% &agrave; poss&eacute;der pour &ecirc;tre inclus dans ce classement

en: All Published Ranks
fr: Tous les classements publiés

en: Not Set
fr: Non configuré

en: No Ranks found
fr: Aucun classement trouivé

en: Rank Features
fr: Caractéristiques du classement

en: %plural% requirement
fr: condition requise pour l&#39;attribution de %_plural%

en: Featured Image (Logo)
fr: Illustration (logo)

en: Content
fr: Contenu

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Comments
fr: Commentaires

en: Page Attributes
fr: Attributs de la page

en: Custom Fields
fr: Champs Personnalisés

en: If you want to create a template archive for each rank, you must select to have ranks public. Defaults to disabled.
fr: Pour créer un template d'archivage pour chaque classement, ceux-ci doivent être publics. Désactivé par défaut.

en: Archive URL
fr: URL des archives

en: Ignored if Ranks are not public
fr: Ignoré si le classement n'est pas public

en: Display Order
fr: Ordre d'affichage

en: Ascending - Lowest rank to highest
fr: Ascendant - Du plus petit au plus grand

en: Descending - Highest rank to lowest
fr: Descendant - Du plus grand au plus petit

en: Select in what order ranks should be displayed in your admin area and/or front if ranks are "Public"
fr: Choisissez l'ordre d'affichage des classements dans l'admin et/ou sur le site quand les classements sont marqués comme "Publics"

en: Rank Basis
fr: Base de Classement

en: Users are ranked according to their current balance.
fr: Les utilisateurs sont classés selon leur solde courant

en: Users are ranked according to the total amount of %_plural% they have accumulated.
fr: Les utilisateurs sont classés selon le montant de total de %_plural% qu'ils ont accumulés.

en: Calculate Totals
fr: Calculer les totaux

en: Once a users total has been calculated, they will be assigned to their appropriate roles. For this reason, it is highly recommended that you first setup your ranks!
fr: Une fois les totaux de vos utilisateurs calculés, leurs rôles respectifs leurs seront assignés. Pour cette raison, il est fortement recommandé que vous configurez d'abord vos classements !

en: Depending on your log size and number of users this process may take a while. Please do not leave, click "Update Settings" or re-fresh this page until this is completed!
fr: Selon la taille de votre hébergement et le nombres d'utilisateurs, cette opération peut prendre un certain temps. Ne quittez pas cette page, ne cliquez pas sur "Mettre à jour" et ne rafraichissez pas la page avant la fin de l'opération !

en: Do not show.
fr: Ne pas afficher.

en: Include in Profile Header.
fr: Inclure dans l'en-tête du profil.

en: Include under the "Profile" tab and Profile Header.
fr: Inclure sous l'onglet "Profil" et dans l'en-tête du profil.

en: Rank in BuddyPress
fr: Classement dans BuddyPress

en: Script Communication Error
fr: Erreur de communication des scripts

en: User Meta Key
fr: Mot clé utilisateur

en: No. of ranks
fr: N° de classement

en: Remove All Ranks
fr: Supprimer tous les classements

en: Assign Ranks to Users
fr: Attribuer un classement à l'utilisateur

en: mycred_get_users_rank() : Missing required user id
fr: mycred_get_users_rank() : l'ID utilisateur requis est manquant

en: no rank
fr: pas classé

en: No users found with this rank
fr: Aucun utilisateur avec ce classement n'a été trouvé.

en: error
fr: erreur

en: Rank ID is required!
fr: L&#39;ID du classement est obligatoire !

en: Hours
fr: Heures

en: Profit Share
fr: Bénéfice partagé

en: Save Profit Share
fr: Sauvegardé le partage des bénéfices

en: Profit Share override saved
fr: Mis de côté les partages de bénéfices sauvegardé

en: You can not buy this content.
fr: Vous ne pouvez pas acheter ce contenu.

en: Error. Try Again
fr: Erreur, veuillez recommencer.

en: No Payout. Just charge.
fr: Pas de paiement. Uniquement facturer.

en: Pay Content Author.
fr: Payer l'auteur du contenu

en: Sell Content
fr: Vendre du contenu

en: Comma separated list of post types that can be sold.
fr: Liste des post types, séparés par une virgule, pouvant être vendus

en: Percentage to pay Author
fr: Pourcentage à verser à l'auteur

en: Percentage of the price to pay the author. Can not be zero and is ignored if authors are not paid.
fr: Pourcentage du prix à verser à l'auteur. Ne peut être zéro et sera ignoré si les auteurs ne sont pas payables.

en: Defaults
fr: Par défaut

en: Allow authors to change price.
fr: Autoriser les auteurs à modifier le prix

en: Allow authors to change button label.
fr: Autoriser les auteurs à modifier l'étiquette du bouton

en: Purchases expire after
fr: L'achat expire après

en: Use zero for permanent sales.
fr: Indiquez zéro pour des ventes permanentes

en: For Visitors
fr: Pour les visiteurs

en: Do <strong>not</strong> use the %buy_button% in this template as a user must be logged in to buy content!
fr: N&#39;utilisez <strong>pas</strong> %buy_button% sur ce template, puisque l&#39;utilisateur doit &ecirc;tre connect&eacute; pour acheter du contenu !

en: For Members
fr: Pour les membre

en: Your template must contain the %buy_button% tag for purchases to work!
fr: Votre template doit contenir le mot-cl&eacute; %buy_button% pour que l&#39;achat fonctionne !

en: For members that can not afford to buy
fr: Pour les membres qui ne peuvent se permettre d'acheter

en: Log template for Purchases
fr: Template de connexion pour les achats

en: Log template for Sales
fr: Template de connexion pour les ventes

en: %s Sell This
fr: %s a vendu ceci

en: %s Sell Content needs to be setup before you can use this feature.
fr: %s Vendre du contenu doit être paramétré avant que vous ne puissiez utiliser cette fonctionnalité.

en: Setup add-on
fr: Configuration du module

en: Lets do it
fr: Faisons cela

en: Enable sale of this %s
fr: Activité la vente du %

en: Purchase expires after
fr: Les achats expirent après

en: Thank you for your purchase!
fr: Merci pour votre achat

en: The following content is set for sale:
fr: Le contenu suivant est prévu à la vente:

en: Purchased
fr: Acheté

en: View Log
fr: Afficher le rapport

en: Hooks
fr: Plugins

en: Total amount in circulation
fr: Montant total en circulation

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: This Week
fr: Cette semaine

en: This Month
fr: Ce mois

en: You do not have enough %plural% to send.
fr: Vous n&#39;avez pas suffisamment de %plural% &agrave; envoyer.

en: You have exceeded your %limit% transfer limit.
fr: Vous avez dépass&eacute; votre limite de transfert %limit%.

en: Transfer
fr: Transférer

en: Transaction completed.
fr: Transaction terminée.

en: Security token could not be verified. Please contact your site administrator!
fr: Le jeton de sécurité n'a pas pu être vérifié. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Communications error. Please try again later.
fr: Erreur de communication. Veuillez essayer ultérieurement.

en: Recipient not found. Please try again.
fr: Le destinataire n'a pas été trouvé. Veuillez recommencer.

en: Transaction declined by recipient.
fr: Transaction refusée par le destinataire.

en: Incorrect amount. Please try again.
fr: Montant incorrect. Veuillez recommencer.

en: This myCRED Add-on has not yet been setup! No transfers are allowed until this has been done!
fr: Ce module myCRED n'a pas encore été paramétré. Aucun transfert n'est autorisé avant qu'il ne soit activé.

en: Insufficient Funds. Please try a lower amount.
fr: Insuffisance de fonds. S'il vous plait, essayez un montant inférieur.

en: Transfer Limit exceeded.
fr: La limite de transfert a été dépassée.

en: No limits.
fr: Illimité.

en: Impose daily limit.
fr: imposer un limite quotidienne

en: Impose weekly limit.
fr: imposer une limite hebdomadaire.

en: User Login (user_login)
fr: Nom d'utilisateur (user_login)

en: User Email (user_email)
fr: Email (user_email)

en: Transfers
fr: transferts

en: Select the point types that users can transfer.
fr: Sélectionnez le type de points que les utilisateurs peuvent transférer.

en: Log template for sending
fr: Affichage de l'avis d'expédition

en: Log template for receiving
fr: Affichage de l'avis de récéption

en: Autofill Recipient
fr: Autocomplétion du destinataire

en: Select what user details recipients should be autofilled by.
fr: Sélectionnez les détails à afficher en autocomplétion aux destinataires.

en: Reload
fr: Rafraîchir

en: Reload page on successful transfers.
fr: Rafraîchir la page en cas de transfert réussi.

en: Limit Amount
fr: Montant limite

en: Form Templates
fr: Formulaires

en: Not logged in Template
fr: Template visiteurs

en: Text to show when users are not logged in. Leave empty to hide. No HTML elements allowed!
fr: Texte à afficher aux utilisateurs qui ne sont pas connectés. Laissez vide pour masquer la zone. Les éléments HTML ne sont pas autorisés

en: Balance Template
fr: Template des relevés

en: Template to use when displaying the users balance (if included). No HTML elements allowed!
fr: Template à utiliser pour l'affichage des relevés des utilisateurs (si inclus). Les éléments HTML ne sont pas autorisés.

en: Limit Template
fr: Template des limitations

en: Template to use when displaying limits (if used). No HTML elements allowed!
fr: Template à utiliser pour afficher les limitations (si utilisé). Les éléments HTML ne sont pas autorisés.

en: Button Template
fr: Texte du bouton

en: Send Transfer button template. No HTML elements allowed!
fr: Template du bouton d'envoi de transfert. Les éléments HTML ne sont pas autorisés.

en: Error Messages
fr: Messages d'erreurs

en: Balance to low to send.
fr: Solde insuffisant pour un envoi.

en: Text to show when a users balance is to low for transfers. Leave empty to hide. No HTML elements allowed!
fr: Texte à afficher quand le solde d'un utilisateur est trop faible pour un transfert. Laissez vide pour masquer la zone. Les éléments HTML ne sont pas autorisés.

en: Transfer Limit Reached.
fr: La limite de transfert est atteinte.

en: Text to show when a user has reached their transfer limit (if used). Leave empty to hide. No HTML elements allowed!
fr: Texte à afficher quand un utilisateur a atteint sa limite de transfert (si utilisé). Laissez vide pour masquer la zone. Les éléments HTML ne sont pas autorisés.

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: recipients %s
fr: destinataires %s

en: To:
fr: Transf&eacute;rer à :

en: Amount:
fr: Montant :

en: Allow transfers between users.
fr: Autoriser les transferts entre utilisateurs

en: (%s) Transfer
fr: (%s) Transfert

en: The myCRED Transfer add-on has not yet been setup!
fr: Le module myCRED Transfert n'a pas encore été configuré !

en: Show users balance
fr: Afficher le relevé de l'utilisateur

en: Show users limit
fr: Afficher la limite des membres

en: Welcome to %s %s
fr: Bienvenue dans %s %s

en: A log entry is required in order to adjust this users balance
fr: Une raison dans le journal est requise pour ajuster le solde de cet utilisateur.

en: Users balance saved
fr: Soldes des utilisateurs sauvegardés

en: Users excluded
fr: Utilisateurs exclus

en: All buyCRED Payment Gateways have been disabled! Please check your exchange rate settings and update all premium payment gateways!
fr: Toutes les passerelles des paiments avec BuyCRED sont désactivées. S'il vous plait, vérifier vos paramètres de taux de change & mettez à jour toutes les passerelles des paiements prémium.

en: User is excluded
fr: Cet utilisateur est exclu

en: Log Entry can not be empty
fr: Le champ ne peut pas être vide.

en: Amount can not be zero
fr: Le montant ne peut pas être zéro

en: Failed to update this uses balance.
fr: &Eacute;chec de la mise à jour de ce solde

en: Excluded
fr: Exclus

en: Adjust
fr: Ajustement

en: Edit Balance
fr: Editer le solde

en: Profile
fr: Profil

en: Extended Profile
fr: Etendre le profil

en: This user is excluded from using %s
fr: Cet utilisateur est exclu de l'aide %s

en: Edit User
fr: Editer l'utilisateur

[ctx: user]
en: Add New
fr: Ajouter un nouvel

[ctx: user]
en: Add Existing
fr: Ajouter existant

en: Total %s Accumulated
fr: Total %s Accumulaté

en: Total %s Spent
fr: Total %s Dépensé

en: View History
fr: Voir l'Historique

en: Exclude User
fr: Exclure l'utilisateur

en: Adjust Balance
fr: Ajuster le solde

en: Warning! Excluding this user will result in their balance being deleted along with any entries currently in your log! This can not be undone!
fr: Attention! En excluant cet utilisateur, vous supprimerez également son solde pour toujours. Cela ne peut être annulé!

en: %singular% balance
fr: solde de %singular%

en: Update Balance
fr: Mettre à jour le solde

en: A positive or negative value
fr: Une valeur positive ou négative

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Deleted Item
fr: Item supprimé

en: User Related
fr: A propos de l'utilisateur

en: Post Related
fr: Relatif à l'article

en: Comment Related
fr: Commentaire concerné

en: Widget Related
fr: Widget concerné

en: Amount Related
fr: Montant concerné

en: Video Related
fr: Vidéo concernée

en: and
fr: et

en: Available Template Tags:
fr: Mots clés de template disponibles

en: Entire Log
fr: Tout le journal

en: Displayed Rows
fr: Colonnes affichées

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: My Entire Log
fr: Mon journal complet

en: ref empty
fr: ref est vide

en: incorrect user id format
fr: format du ID utilisateur incorrect

en: incorrect unix timestamp (from):
fr: Horodatage unix incorrect (from):

en: incorrect unix timestamp (to):
fr: Horodatage unix incorrect (to):

en: Website Registration
fr: Inscription au siteweb

en: Website Visit
fr: Visite du siteweb

en: Viewing Content (Member)
fr: Voir le contenu (Membre)

en: Viewing Content (Author)
fr: Voir le contenu (Auteur)

en: Logging in
fr: Connectez-vous

en: Publishing Content
fr: Publié le contenu

en: Approved Comment
fr: Commentaire approuvé

en: Unapproved Comment
fr: Commentaire non approuvé

en: SPAM Comment
fr: Commentaire SPAM

en: Deleted Comment
fr: Commentaire supprimé

en: Link Click
fr: Lien cliqué

en: Watching Video
fr: Vidéo regardé

en: Visitor Referral
fr: Visiter référant

en: Signup Referral
fr: Inscription référant

en: New Profile Update
fr: Nouveau profil mis à jour

en: Avatar Upload
fr: Téléchargement d'avatar

en: New Friendship
fr: Nouvel amis

en: Ended Friendship
fr: Fin d'amitié

en: New Profile Comment
fr: Nouveau commentaire profil

en: Profile Comment Deletion
fr: Suppression d'un commentaire du profil

en: New Message
fr: Nouveau message

en: Sending Gift
fr: Envoie d'un cadeau

en: New Group
fr: Nouveau groupe

en: Deleted Group
fr: Groupe supprimé

en: New Group Forum Topic
fr: Nouveau groupe sujet dans le forum

en: Edit Group Forum Topic
fr: Editer un groupe sujet dans le forum

en: New Group Forum Post
fr: Nouveau groupe de post dans le forum

en: Edit Group Forum Post
fr: Editer le groupe de post dans le forum

en: Joining Group
fr: Joindre un groupe

en: Leaving Group
fr: Quitter un groupe

en: New Group Avatar
fr: Nouveau groupe d'avatar

en: New Group Comment
fr: Nouveau groupe de commentaires

en: Photo Upload
fr: Télécharger la photo

en: Video Upload
fr: Télécharger la vidéo

en: Music Upload
fr: Télécharger la musique

en: New Link
fr: Nouveau lien

en: Link Voting
fr: Lien de vote

en: Link Update
fr: Lien mis à jour

en: New Forum (bbPress)
fr: Nouveau forum (bbpress)

en: New Forum Topic (bbPress)
fr: Nouveau sujet de forum (bbpress)

en: Favorited Topic (bbPress)
fr: Sujet favoris (bbPress)

en: New Topic Reply (bbPress)
fr: Nouvelle réponse d'un sujet (Bbpress)

en: Form Submission (Contact Form 7)
fr: Formulaire de soumission (Contact Form 7)

en: Form Submission (Gravity Form)
fr: Formulaire de soumission (Contact Form 7)

en: New Forum Topic (SimplePress)
fr: Nouveau sujet de Forum (SimplePress)

en: New Forum Post (SimplePress)
fr: Nouveau post sur le forum (SimplePress)

en: Sending an Invite
fr: Envoie d'une invitation

en: Accepting an Invite
fr: Accepter une invitation

en: Banking Payout
fr: Paiement bancaire

en: buyCRED Purchase (PayPal Standard)
fr: Achat buyCRED (PayPal Standart)

en: buyCRED Purchase (Skrill)
fr: Achat buyCRED (Skrill)

en: buyCRED Purchase (Zombaio)
fr: Achat buyCRED (Zombaio)

en: buyCRED Purchase (NETBilling)
fr: Achat buyCRED (Netbilling)

en: buyCRED Purchase (BitPay)
fr: Achat buyCRED (BitPay)

en: Coupon Purchase
fr: Coupon d'achat

en: Store Purchase (WooCommerce)
fr: Magasin achat (WooCOmmerce)

en: Store Purchase (MarketPress)
fr: Magasin achat (MarketPress)

en: Store Purchase (WP E-Commerce)
fr: Magasin achat (Wp E-commence)

en: Event Payment (Event Espresso)
fr: Evènement paiement (Event Espresso)

en: Event Sale (Event Espresso)
fr: Evènement vendu (Event Espresso)

en: Event Payment (Events Manager)
fr: Evènement payé (Events Manager)

en: Event Sale (Events Manager)
fr: Evènement vendu (Events Manager)

en: Content Purchase / Sale
fr: Contenu acheté/vendu

en: Manual Adjustment by Admin
fr: Ajustements manuel par admin

en: Point types not found.
fr: Types de point non trouvé.

en: You are excluded from using %s.
fr: Vous êtes exclu d'utiliser %s

en: Your balance is too low to use this feature.
fr: Votre solde est trop bas pour utiliser cet élément.

en: You must exchange at least %s!
fr: Vous devez échanger au minimum %s!

en: Exchange from %s
fr: Echange par %s

en: Exchange to %s
fr: Echange de %s

en: You have successfully exchanged %s into %s.
fr: Vous avez échangez avec succès %s en %s.

en: %s Log Import
fr: Importation du journal %s

en: Import log entries via a CSV file.
fr: Importation des données de connexion via un fichier CSV

en: %s Balance Import
fr: Import des soldes %s

en: Import balances.
fr: Importer les soldes

en: %s CubePoints Import
fr: Importation CubePoints %s

en: Import CubePoints log entries and / or balances.
fr: Importe les données de onnexion CubePoints et/ou les soldes

en: No CubePoints log exists.
fr: Il n'existe aucune donnéee CubePoints

en: myCRED requires WordPress 3.8 or higher. Version detected:
fr: MyCRED requiert Wordpress 3.8 ou supérieur. Version detecté :

en: myCRED requires PHP 5.2.4 or higher. Version detected:
fr: myCRED nécessite PHP 5.2.4 ou supérieure. Version détectée:

en: myCRED requires SQL 5.0 or higher. Version detected:
fr: myCRED requiert SQL 5.0 ou sup&eacute;rieur. Version trouv&eacute;e:

en: The mcrypt PHP library must be enabled in order to use this plugin! Please check your PHP configuration or contact your host and ask them to enable it for you!
fr: La bibliothèque mcrypt PHP doit être activé dans l'ordre d'utilisation du plugin! S'il vous plait, vérifier votre configuration PHP ou contactez votre Hébergeur et lui demander de l'activer pour vous.

en: Sorry but your WordPress installation does not reach the minimum requirements for running myCRED. The following errors were given:
fr: Désolé mais votre installation WordPress ne dispose pas des ressources nécessaires au bon fonctionnement de myCRED. Les erreurs suivantes sont  apparues:

en: myCRED needs your attention.
fr: myCRED requiert votre attention.

en: Run Setup
fr: Démarrer l'installation

en: myCRED Setup
fr: Installation de myCRED

en: %s Setup
fr: Configuration %s

en: Step
fr: Etape

en: Click "Begin Setup" to install myCRED. You will be able to select your points format, layout and security settings.
fr: Cliquez sur "Démarrer le paramétrage" pour installer myCRED. Vous serez alors en mesure de choisir le format de points, l'apparence et les paramètres de sécurité.

en: Begin Setup
fr: Démarrer le paramétrage

en: Select the format you want to use for your points.
fr: Choisissez le format que vous voulez utiliser pour vos points

en: Format
fr: Formatage

en: Separators
fr: Séparateurs

en: Decimals
fr: Décimales

en: Presentation
fr: Présentation

en: Name (Singular)
fr: Nom (singulier)

en: Name (Plural)
fr: Nom (pluriel)

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Cancel Setup
fr: Annuler le paramétrage

en: Next
fr: Suivant

en: Security
fr: Sécurité

en: Edit Settings Capability
fr: Modifier les paramètres

en: Edit Users %plural% Capability
fr: Modifier la capacit&eacute; de %plural% des utilisateurs

en: Maximum %plural% payouts
fr: Maximum de %plural% à régler

en: As an added security, you can set the maximum amount a user can gain or loose in a single instance. If used, make sure this is the maximum amount a user would be able to transfer, buy, or spend in your store. Use zero to disable.
fr: Pour renforcer la sécurité du dispositif, vous pouvez fixer le montant maximum qu'un utilisateur peut gagner ou perdre lors d'une session. Si vous voulez utiliser cette option, assurez-vous que ceci est bien le montant maximum pouvant être dépensé, transféré ou reçu. Utilisez zéro pour désactiver l'option.

en: Excludes
fr: Exclure

en: Exclude those who can "Edit Settings".
fr: Exclure ceux qui peuvent "modifier les réglages".

en: Exclude those who can "Edit Users %plural%".
fr: Exclure ceux qui peuvent "modifier les %_points% de l'utilisateur".

en: Exclude the following user IDs:
fr: Exclure les utilisateurs (ID) suivants

en: User Deletions
fr: Suppression de l'utilisateur

en: Delete log entries when user is deleted.
fr: supprimer les données attachées lors de la suppression de l'utilisateur

en: Ready
fr: Prêt !

en: Almost done! Click the button below to finish this setup.
fr: C'est presque fini ! Cliquez sur le bouton ci-dessous pour terminer cette configuration.

en: Install & Run
fr: Installer et démarrer

en: Showing %d %s
fr: Affichage de %d %s

en: entry
fr: entrée

en: Go to the first page
fr: Aller à la première page

en: Go to the previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Go to the next page
fr: Aller à la page suivante

en: Go to the last page
fr: Aller à la dernière page

en: Show all references
fr: Afficher toutes les références

en: User ID
fr: ID utilisateur

en: Show in order
fr: Afficher sur la commande

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Filter
fr: Filtre

en: Log entries are exported to a CSV file and depending on the number of entries selected, the process may take a few seconds.
fr: Les données sont exportées dans un fichier CSV. Selon le nombre d'enregistrements sélectionnés, le processus peut durer un petit moment.

en: No export options available.
fr: Aucune option d'exportation disponible.

en: Entry
fr: Motif

en: User Missing
fr: Utilisateur inexistant

en: No log entries found
fr: Aucun enregistrement à afficher.

en: Search Log
fr: Journal de recherche

en: search log entries
fr: Recherchez une donnée

en: All
fr: Historique complet

en: Yesterday
fr: Hier

en: Network Settings
fr: Paramètres du réseau

en: %s Network
fr: Réseau %s

en: Note! %s has not yet been setup.
fr: Inofrmation: %s n'a pas encore été configuré.

en: Network Settings Updated
fr: Paramètres réseau mis à jour

en: Configure network settings for %s.
fr: Configurer le r&eacute;seau pour %s

en: Master Template
fr: Template principal

en: If enabled, %s will use your main site's settings for all other sites in your network.
fr: Si activé, %s utilisera les paramètres du site principal pour tous les autres sites de votre réseau.

en: Central Logging
fr: Connexion centrale

en: If enabled, %s will log all site actions in your main site's log.
fr: Si activé, %s enregistrera toutes les actions du site parmi les activités du site principal.

en: Site Block
fr: Partie site

en: Comma separated list of blog ids where %s is to be disabled.
fr: ID, sépar&eacute;s par des virgules, des blogs ou %s doit &ecirc;tre d&eacute;sactiv&eacute;.

en: Save Network Settings
fr: Enregistrer les paramètres du réseau

en: %s Overview
fr: Aperçu %s

en: Awarded
fr: Promu

en: Deducted
fr: Déduit

en: Manual
fr: Manuel

en: This feature requires WordPress Permalinks to be setup and enabled!
fr: Pour utiliser cette fonctionalité, veuillez paramétrer et activer les permaliens de WordPress.

en: Click Update Settings to load the Remote API settings.
fr: Cliquez sur Enregistrer la configuration pour charger la config de l'API d'accès à distance.

en: Allow Remote Access
fr: Autoriser l'accès à distance

en: Remote Access
fr: Accès à distance

en: Key
fr: Clé

en: Required for this feature to work!<br />Minimum 12 characters.
fr: Obligatoire pour le bon fonctionnement de cette option !<br/>Minimum 12 caractères

en: Key Length
fr: Longueur de la clé

en: Generate New Key
fr: Générer une nouvelle clé

en: Warning!
fr: Avertissement !

en: Keep this key safe! Those you share this key with will be able to remotely deduct / add / transfer %plural%!
fr: Gardez cette clé à l'abri des regards ! Quiconque d'autre que vous qui en aurait connaissance pourrait ajouter/déduire/transférer des %plural% !

en: Incoming URI
fr: URI entrante

en: The incoming call address. Remote calls made to any other URL will be ignored.
fr: L'adresse d'appel entrante. Tout appel distant depuis une autre URL sera ignoré.

en: Debug Mode
fr: Mode débogage

en: Remember to disable when not used to prevent mischievous calls from learning about your setup!
fr: N'oubliez pas de désactiver l'option lorsqu'elle n'est pas utilisée pour empêcher des appels malicieux qui tenteraient de s'informer sur votre installation&nbsp;!

en: Leaderboard is empty.
fr: Aucun classement à afficher.

en: Anchor missing URL!
fr: L'ancre de l'URL est absente !

en: Sent
fr: Envoyer

en: Error - Try Again
fr: Erreur - essayez encore une fois

en: A video ID is required for this shortcode
fr: Un ID de vidéo est nécessaire pour utiliser ce shortcode

en: Convert <span>%s</span> to <span>%s</span>
fr: Convertir <span>%s</span> par <span>%s</span>

en: Your current %s balance
fr: Votre solde actuel %s

en: 1 %s = <span class="rate">%s</span> %s
fr: 1 %s = <span class="Taux">%s</span> %s

en: Exchange
fr: Echange

en: Limit
fr: Limite d'attribution

en: Show the current users %s balance
fr: Afficher le solde %s de l'utilisateur

en: (%s) My Balance
fr: Mon solde (%s)

en: Layout
fr: Apparence

en: Include history
fr: Inclure l'historique

en: History Title
fr: Titre de l'historique

en: Number of entires
fr: Nombre d'entrées

en: Row layout
fr: Agencement des colonnes

en: Show message when not logged in
fr: Afficher les messages quand pas connceté

en: Show a list of users sorted by their %s balance
fr: Afficher les utilisateurs triés par leur relevé %s

en: (%s) Leaderboard
fr: Classement (%s)

en: Based On
fr: Basé sur

en: Use "balance" to base the leaderboard on your users current balances or use a specific reference.
fr: Utilisez
     
    «balance»
     
    (ou solde) pour fonder le
     
    classement
     
    de vos
     
    utilisateurs
     par 
    soldes
     
    actuels
     
    ou
     
    utiliser une référence
     
    spécifique
    .

en: Reference Guide
fr: Guide de référence

en: Visible to non-members
fr: Visibble par les non membres

en: Number of users
fr: Nombre d'utilisateurs

en: Offset
fr: Compensation

en: Optional offset of order. Use zero to return the first in the list.
fr: Offset de tri optionnel. Indiquez zéro pour afficher le premier de la liste.

en: Order
fr: Affichage

en: Append current users position
fr: Afficher le classement de l'utilisateur courant

en: If the current user is not in this leaderboard, you can select to append them at the end with their current position.
fr: Si l'utilisateur courant ne figure pas dans ce classement, vous pouvez choisir de l'afficher à la fin avec sa position actuelle

en: Shows the current users balances for each point type.
fr: Affiche le solde de chaque type de points détenu par l'utilisateur courant.

en: (%s) Wallet
fr: Wallet (%s)

en: Row Layout
fr: Affichage des colonnes

en: Sorry, there has been an error.
fr: Désolé, mais une erreur est survenue&nbsp;!

en: The file does not exist, please try again.
fr: Le fichier n'existe pas, veuillez faire un nouvel essai.

en: The CSV is invalid.
fr: Le fichier CSV n'est pas valide.

en: Import complete - A total of <strong>%d</strong> balances were successfully imported. <strong>%d</strong> was skipped.
fr: Import terminé - Un total de <strong>%d</strong> soldes a été importé avec succès ! <strong>%d</strong> reste(nt) ignoré(s)

en: Import More
fr: En importer davantage

en: Import Balances
fr: Importation des soldes

en: Import balances from a CSV file.
fr: Importer les soldes depuis un fichier CSV.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fr: Avant de pouvoir télécharger votre fichier d'importation, vous devez d'abord corriger les erreurs suivantes:

en: Choose a file from your computer:
fr: Sélectionnez un fichier:

en: Maximum size: %s
fr: Taille maximum: %s

en: OR enter path to file:
fr: OU indiquez le chemin vers le fichier:

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Method
fr: Méthode

en: Replace current balances with the amount in this CSV file
fr: Remplace le solde actuel par le montant figurant dans le fichier CSV

en: Adjust current balances according to the amount in this CSV file
fr: Ajuste les soldes actuels avec les montants figurants dans le fichier CSV

en: Upload file and import
fr: Télécharger et importer le fichier

en: No balances were imported.
fr: Aucun solde n'a été importé

en: No log entries were imported!
fr: Aucune donnée n'a été importée

en: Import complete - A total of <strong>%d</strong> entries were successfully imported. <strong>%d</strong> was skipped.
fr: Import terminé - Un total de <strong>%d</strong> entrées a été importé avec succès ! <strong>%d</strong> reste(nt) ignoré(es)

en: No CubePoints log.
fr: Aucun rapport CubePoints

en: Import CubePoints Log
fr: Importer le rapport CubePoints

en: Select what to import
fr: Sélectionnez ce que vous voulez importer

en: Log Entries Only
fr: Uniquement les entrées enregistrées

en: CubePoints Balances Only
fr: uniquement les soldes cubePoints

en: Log Entries and Balances
fr: Les entrées et les soldes

en: Import
fr: Importer

en: Warning! Importing CubePoints balances will replace your users myCRED balance!
fr: Avertissement: importer les soldes CubePoints remplacera les soldes de vos utilisateurs myCRED !

en: Import Log
fr: Rapport d'importation

en: Import Log Entries
fr: Importer le rapport d'entrées

en: Import log entries from a CSV file.
fr: Importer le rapport d'entrées depuis un fichier CSV.

en: Add-ons
fr: Modules

en: Give your users badges based on their interaction with your website.
fr: Donner à vos utilisateurs des badges basés sur leurs interactions avec votre site.

en: Setup recurring payouts or offer / charge interest on user account balances.
fr: Paramétrez les paiements réguliers ou offres / pénalités et intérêts relatifs aux soldes de comptes de vos utilisateurs.

en: The <strong>buy</strong>CRED Add-on allows your users to buy points using PayPal, Skrill (Moneybookers) or NETbilling. <strong>buy</strong>CRED can also let your users buy points for other members.
fr: Le module additionnel <strong>buy</strong>CRED permet l'achat de points aux utilisateurs titulaires d'un compte PayPal, Skrill (Moneybookers) ou NETbilling. buyCRED permet également à un utilisateur d'acheter des points pour un autre membre du site.

en: The coupons add-on allows you to create coupons that users can use to add points to their accounts.
fr: Le module de bons de réductions vous permet de créer des bons que les utilisateurs pourront utiliser pour ajouter des points à leur compte.

en: Create email notices for any type of myCRED instance.
fr: Créez des alertes par mail pour tout type d'action avec myCRED.

en: Let your users pay using their <strong>my</strong>CRED points balance. Supported Carts: WooCommerce, MarketPress and WP E-Commerce. Supported Event Bookings: Event Espresso and Events Manager (free & pro).
fr: Permettez à vos utilisateurs de payer à l'aide de leur solde de points <strong>my</strong>CRED. Actuellement compatible avec WooCommerce, MarketPress et WP E-Commerce. Egalement compatible avec les systèmes de réservations Event Espresso et Events Manager (gratuit & pro).

en: Create pop-up notifications for when users gain or loose points.
fr: Crée une pop-up de notification lorsqu'un utilisateur gagne ou perd des points.

en: Create ranks for users reaching a certain number of %_plural% with the option to add logos for each rank.
fr: Créez des classements pour les utilisateurs atteignants un certain nombre de %_plural%, avec en option l'ajout d'un logo signalant leur classement.

en: This add-on allows you to sell posts, pages or any public post types on your website. You can either sell the entire content or using our shortcode, sell parts of your content allowing you to offer "teasers".
fr: Ce module vous permet de commercialiser n'importe quel article, page ou post type public publié sur votre site. Vous pouvez vendre la totalité d'un contenu ou proposer des extraits à titre d'échantillons à l'aide de nos shortcodes.

en: Allow your users to send or "donate" points to other members by either using the mycred_transfer shortcode or the myCRED Transfer widget.
fr: Autorisez vos membres à s'envoyer des points ou en faire don entre eux, en utilisant le shortcode mycred_transfer ou avec le widget myCRED Transfert.

en: %s Add-ons
fr: Modules %s

en: Add-on Activated
fr: Module activé

en: Add-on Deactivated
fr: Module désactivé

en: Add-ons can expand your current installation with further features.
fr: Les modules servent à étendre l'application avec des fonctionnalités supplémentaires.

en: You can find more add-ons in our %s.
fr: Vous trouverez d'autres modules sur notre %s

en: online store
fr: boutique en ligne

en: Deactivate Add-on
fr: Désactiver le module

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Activate Add-on
fr: Activer le module

en: Activate
fr: Activer

en: By
fr: Par

en: About
fr: &Agrave; propos

en: Get Pro
fr: Obtenir la version Pro

en: My History
fr: Mon historique

en: %s's History
fr: Historique de %s

en: Current balance
fr: Solde courant

en: Show in Profile
fr: Afficher sur le profil

en: %singular% Balance
fr: Solde de %singular%

en: Members and visitors can other members %_singular% balance.
fr: Les membres et les visiteurs peuvent voir le solde de %_singular% des autres membres.

en: %plural% History
fr: Historique des %plural%

en: Members can view each others %_plural% history.
fr: Les membres peuvent voir leurs historiques de %_plural% respectifs.

en: Menu Title
fr: Titre du menu

en: Title shown to me
fr: Le titre que moi je peux voir

en: Title shown to others. Use %s to show the first name.
fr: Le titre que voient les autres utilisateurs. Utilisez %s pour afficher le prénom.

en: Menu Position
fr: Position du menu

en: Current menu positions:
fr: Positions actuelles du menu:

en: History URL slug
fr: Chemin vers l'historique

en: Do not use empty spaces!
fr: Sans espaces !

en: Number of history entries to show
fr: Nombre d'historiques à afficher

en: %plural% for registrations
fr: %plural% pour une inscription

en: Award %_plural% for users joining your website.
fr: Attribution de %_plural% pour les nouveaux inscrits

en: %plural% for daily visits
fr: %plural% pour une visite quotidienne.

en: Award %_plural% for users visiting your website on a daily basis.
fr: Attribution de %_plural% pour vos utilisateurs visitant votre site une fois par jour.

en: %plural% for viewing content
fr: %plural% pour voir un contenu

en: Award %_plural% to your users for viewing posts and / or %plural% to your authors for members viewing their content.
fr: Attribution de %_plural% pour vos utilisateurs voyant un article et / ou %plural% to your authors for members viewing their content.
    à vos
     
    auteurs
     
    pour les membres
     
    affichant leur contenu
    .

en: %plural% for logins
fr: %plural% pour une connexion

en: Award %_plural% for logging in to your website. You can also set an optional limit.
fr: Attribution de %_plural% pour chaque connexion d'un membre à votre site.

en: %plural% for publishing content
fr: %plural% pour publication de contenu

en: Award %_plural% for publishing content on your website. If your custom post type is not shown bellow, make sure it is set to "Public".
fr: Attribution de %_plural% pour la publication de contenu: Articles, Pages ou Custom Post Type sur votre site. Ils doivent être réglés sur "public" pour apparaître ci-dessous.

en: %plural% for comments
fr: %plural% pour commentaire

en: %plural% for Disqus comments
fr: %plural% pour des commentaires avec Disqus

en: Award %_plural% for making comments.
fr: Attribution de %_plural% pour les commentaires

en: %plural% for clicking on links
fr: %plural% pour click sur un lien

en: Award %_plural% to users who clicks on links generated by the [mycred_link] shortcode.
fr: Atribuer des %_plural% aux utilisateurs cliquant sur des liens générés avec le shortcode [mycred_link]

en: %plural% for viewing Videos
fr: %plural% pour visionnage d'une vidéo

en: Award %_plural% to users who watches videos embedded using the [mycred_video] shortcode.
fr: Atribuer des %_plural% aux utilisateurs visionnant des vidéos avec le shortcode [mycred_video]

en: %plural% for referrals
fr: %plural% pour référants

en: Award %_plural% to users who refer either visitors and/or new member signups.
fr: Attribuez des %_plural% aux utilisateurs qui font référence à l'inscription des visiteurs ou à celles des nouveaux membres.

en: %s Hooks
fr: Plugins %s

en: Hooks are instances where %_plural% are awarded or deducted from a user, depending on their actions around your website.
fr: Les hooks servent à instancier les %_plural% qui sont attribués ou retirés en fonction des actions des utilisateurs sur le site.<br/>Consultez l'aide (en haut à droite sous la barre d'outils WP) pour une liste complète des mots-clés disponibles pour l'affichage des textes.

en: Log template
fr: Texte à afficher

en: %plural% for viewing Posts
fr: %plural% pour visualiser les articles

en: Member
fr: Membre

en: Content Author
fr: Auteur du contenu

en: %plural% for viewing Pages
fr: %plural% pour visualiser les Pages

en: %plural% for viewing %s
fr: %plural% pour visualiser %s

en: %plural% for Posts
fr: %plural% pour un article

en: %plural% for Pages
fr: %plural% pour une page

en: %plural% for %s
fr: %plural% pour %s

en: %plural% are only awarded when your website has been synced with the Disqus server!
fr: Les %plural% seront uniquement attribués une fois que votre site sera synchronisé avec les serveurs Disqus.

en: Comment Author
fr: Auteur du commentaire

en: Comment Marked SPAM
fr: Commentaire signalé comme SPAM

en: Trashed / Unapproved Comments
fr: Commentaire supprimé/refusé

en: Limit per post
fr: Limite par article

en: The number of comments per post that grants %_plural% to the comment author. Use zero for unlimited.
fr: Le nombre de commentaires par article qui donne droit à des %_plural% pour l'auteur du commentaire. Indiquez zéro si illimité.

en: Limit per day
fr: Limite par jour

en: Number of comments per day that grants %_plural%. Use zero for unlimited.
fr: Le nombre de commentaires par jour qui donne droit à des %_plural%. Indiquez zéro si illimité.

en: %plural% is to be awarded even when comment authors reply to their own comment.
fr: Attribuer des %_plural% &agrave; l&#39;auteur d&#39;un commentaire r&eacute;pondant &agrave; son propre commentaire.

en: Once for each unique URL
fr: Une fois pour chaque URL unique

en: Once for each unique link id
fr: Une fois pour chaque ID unique de lien

en: The default amount to award for clicking on links. You can override this in the shortcode.
fr: Le nombre par défaut à attribuer à chaque click sur un lien. Peut être modifié avec le shortcode.

en: Custom tags: %url%, %title% or %id%.
fr: Mots clés pouvant être utilisé ici: %url%, %title% ou %id%.

en: Note!
fr: Information&nbsp;!

en: If no ID is set when using the mycred_link shortcode, the shortcode will generate one automatically based on the value set under href. If you are using this feature for "sharing" content, it is recommended that you limit by ID.
fr: Si aucun ID n'est indiqué dans le shortcode mycred_link, le code court en génèrera un automatiquement, en utilisant la valeur indiquée dans le href. Si vous utilisez cette fonctionnalité pour "partager" du contenu, nous vous recommandons fortement de limiter par ID.

en: Available Shortcode
fr: Shortcode disponible

en: Amount to award for viewing videos.
fr: Montant à attribuer pour le visionnage d'une vidéo.

en: Award Logic
fr: Attributs de classement

en: Select when %_plural% should be awarded or deducted.
fr: Sélectionnez à quel moment des %_plural% doivent être attribués

en: Play - As soon as video starts playing.
fr: Play - aussitôt que la vidéo démarre

en: Full - First when the entire video has played.
fr: Complet - seulement quand la vidéo a été lue jusqu'au bout

en: Interval - For each x number of seconds watched.
fr: Intervalle - par tranche de X nombre de secondes de visionnage

en: Number of seconds
fr: Nombre de secondes

en: Leniency
fr: Tolérance

en: The maximum percentage a users view of a movie can differ from the actual length.
fr: Le pourcentage maximum qu'un utilisateur peut visionner peut différer de la longueur actuelle d'une vidéo.

en: Do not set this value to zero! A lot of thing can happen while a user watches a movie and sometimes a few seconds can drop of the counter due to buffering or play back errors.
fr: Ne mettez surtout cette valeur à zéro. De nombreux incidents peuvent se produire pendant un visonnage. Quelques secondes peuvent parfois bloquer un compteur pendant la mise en tampon ou produire des erreurs de différé.

en: Affiliate Program
fr: Programme d'affiliation

en: Per Day
fr: Par jour

en: Link
fr: Lien

en: Visitors Referred
fr: Visiteurs renvoyés

en: Signups Referred
fr: Inscriptions renvoyés

en: Referring Visitors
fr: Visiteurs réferants

en: The number of referrals each member can make. Use zero for unlimited.
fr: Le nombre de renvois que chaque membre peut faire. Utilisez zéro pour illimité.

en: Referring Signups
fr: Inscriptions référentes

en: Visitors who have Cookies disabled will not award %_plural%.
fr: Les visiteurs ayant désactivés les cookies ne pourront pas attribuer de %_plural%.

en: Registrations are disabled.
fr: Les inscriptions sont désactivées.

en: Referral Links
fr: Liens référents

en: Assign numeric referral IDs to each user.
fr: Assigner un ID de référence numérique à chaque utilisateur.

en: Example
fr: Exemple

en: Assign usernames as IDs for each user.
fr: Assigner son nom d'utilisateur comme ID à chaque utilisateur.

en: IP Limit
fr: Limite IP

en: The number of times each IP address grants %_plural%. Use zero for unlimited.
fr: Le nombre de fois que chaque adresse IP se voit attribuer des %_plural%. Indiquez 0 pour un nombre illimité.

en: BuddyPress Profile
fr: Profil BuddyPress

en: Insert Link in users Profile
fr: Insérer un lien sur le Profil des utilisateurs

en: Option to inser the referral link in users profiles. Links will only be visible to users viewing their own profiles or administrators.
fr: Option d'insertion d'un lien de référence sur le Profil. Le lien n'est visible que par l'utilisateur sur son propre profil et pour les administrateurs du site.

en: Leave empty to hide.
fr: Laissez vide pour masquer

en: Optional description to insert under the link.
fr: Description facultative qui apparaîtra sous le lien

en: Profile Positioning
fr: Position sur le Profil

en: You can move around the referral link on your users profile by changing the position. Increase to move up, decrease to move down.
fr: Vous pouvez déplacer le lien de référence sur votre profil en modifiant sa position vers le haut ou le bas.

en: You can not move the referral link above the users "Base" profile details!
fr: Vous ne pouvez pas déplacer le lien de référence au-dessus du champ de profil "Base"

en: Requires BuddyPress Extended Profiles to be enabled.
fr: Nécessite l'activation du composant Profils Etendus de BuddyPress

en: Access denied for this action
fr: Accés refusé pour cette action

en: Row Deleted
fr: Ligne supprimée

en: Log entry not found
fr: Entrée introuvable

en: Entry Updated
fr: Entrée mise à jour

en: Entries
fr: Entrées

en: Export
fr: Exporter

en: Search results for
fr: Résultat de la recherche pour

en: %s Log
fr: Journal %s

en: Edit
fr: Modifier

en: Time
fr: Durée

en: Current Log Entry
fr: Entrée actuelle

en: The current saved log entry
fr: L'entrée sauvegardée actuelle

en: Adjust Log Entry
fr: Ajuster le journal

en: The new log entry
fr: La nouvelle entrée de journal

en: Update Log Entry
fr: Mettre à jour le journal

en: My %s History
fr: Mon historique %s

en: Missing point type
fr: Type de point manquant

en: Accounts successfully reset
fr: Remise à zéro du compte réussie

en: No users found to export
fr: Aucun utilisateur à exporter

en: Tip
fr: Astuce

en: %s Settings
fr: Configuration de %s

en: Adjust your core or add-on settings.
fr: Ajustez votre base ou vos réglages add-on

en: Core Settings
fr: Configuration du Core

en: Name
fr: Nom

en: Accessible though the %singular% template tag.
fr: Accessible avec le mot-cl&eacute;s %singular%

en: Accessible though the %plural% template tag.
fr: Accessible avec le mot-cl&eacute; %plural%

en: Adding an underscore at the beginning of template tag for names will return them in lowercase. i.e. %_singular%
fr: En ajoutant un tiret bas au début du mot-clé du nom, celui-ci sera retourné en minuscule. Par ex. %_singular%

en: Separator
fr: Séparateur

en: Edit Settings
fr: Modifier les réglages

en: Capability to check for.
fr: Capacité à observer.

en: Edit Users %plural%
fr: Modifier les %plural% de l&#39;utilisateur

en: Comma separated list of user ids to exclude. No spaces allowed!
fr: Liste des identifiants utilisateurs à exclure. ID séparés par une virgule, espaces interdits.

en: Management
fr: Gestion des données

en: The Log
fr: Rapport d'activités

en: Table Name
fr: Nom de la table

en: Empty Log
fr: Journal vide

en: Set all to zero
fr: Tout remettre à zéro

en: CSV Export
fr: Exportation CSV

en: Default
fr: Défaut

en: Meta Key
fr: Mot-clé

en: Add New Type
fr: Ajouter un nouveau type

en: A unique ID for this type.
fr: Un identifiant unique pour ce type.

en: Menu and page title.
fr: Titre de menu et de page

en: Identify users by
fr: Identifer les utilisateurs par

en: User Email
fr: Email de l'utilisateur

en: User Login
fr: ID de l'utilisateur

en: Use ID if you intend to use this export as a backup of your current site while Email is recommended if you want to export to a different site.
fr: Utilisez ID si vous avez l'intention d'utiliser l'exportation à titre de sauvegarde du site actuel. Nous vous recommandons d'utiliser l'adresse mail si vous comptez exploiter les données sur un autre site.

en: Import Log Entry
fr: Import du journal d'entrées

en: Optional log entry to use if you intend to import this file in a different %s installation.
fr: Entrées de journal optionnelles si vous voulez importer ce fichier dans une installation %s différente.

en: Default settings for each BadgeOS Achievement type. These settings may be overridden for individual achievement type.
fr: Configuration par défaut de chaque type de réalisation BadgeOS. Ces paramètres peuvent être remplacés individuellement à partir de chaque type.

en: Please setup your <a href="%s">default settings</a> before using this feature.
fr: Veuillez param&eacute;trer votre <a href="%s">configuration par d&eacute;faut</a> avant d&#39;utiliser ce service.

en: %plural% to Award
fr: Attribution de %_plural%

en: Use zero to disable
fr: Utilisez zéro pour désactiver

en: Deduction Log Template
fr: Texte pour le retrait de points

en: Default %s for %s
fr: %s pour %s par d&eacute;faut

en: Use zero to disable users gaining %_plural%
fr: Utilisez zéro pour désactiver les utilisateurs obtenant des %_plural%

en: Default Log template
fr: Vue d'ensemble par défaut

en: Awards %_plural% for bbPress actions.
fr: Attribution de %_plural% pour des actions relatives à bbPress

en: %plural% for New Forum
fr: %plural% pour un nouveau forum

en: %plural% for Forum Deletion
fr: %plural% pour suppression sur le forum

en: %plural% for New Topic
fr: %plural% pour un nouveau sujet

en: Forum authors can receive %_plural% for creating new topics.
fr: Les auteurs de forum percoivent des %_plural%  pour la création de nouveaux sujets.

en: %plural% for Topic Deletion
fr: %plural% pour suppression d'un message de forum

en: %plural% for Favorited Topic
fr: %plural% pour l&#39;ajout d&#39;un sujet de forum aux Favoris

en: %plural% for New Reply
fr: %plural% pour une nouvelle réponse

en: Topic authors can receive %_plural% for replying to their own Topic
fr: Attribuer des %_plural% à l'auteur d'un sujet répondant à son propre sujet.

en: Show users %_plural% balance in replies
fr: Afficher le relevé de %_plural% dans les réponses des utilisateurs

en: %plural% for Reply Deletion
fr: %plural% pour la suppression d'un commentaire

en: BuddyPress: Gallery Actions
fr: BuddyPress: actions relatives aux albums

en: Awards %_plural% for creating a new gallery either using BP Album+ or BP Gallery.
fr: Attribution de %_plural% pour la création d'un nouvel album (avec BP Album+ ou BP Gallery)

en: %plural% for New Gallery
fr: %plural% pour un nouvel album

en: BuddyPress: Links
fr: BuddyPress: Liens

en: Awards %_plural% for link related actions.
fr: Attribution de %_plural% pour des actions relatives aux liens

en: %plural% for New Links
fr: %plural% pour un nouveau lien

en: %plural% for Vote on Link
fr: %plural% pour voter pour un lien

en: %plural% per received Vote
fr: %plural% par vote reçu

en: Vote Up
fr: Vote positif

en: Vote Down
fr: Vote négatif

en: %plural% for Updating Links
fr: %plural% pour mettre un lien à jour

en: %plural% for Deleting Links
fr: %plural% pour supprimer un lien

en: rtMedia Galleries
fr: Galeries rtMédia

en: Award / Deduct %_plural% for users creating albums or uploading new photos.
fr: Ajout/supression de %_plural% pour les utilisateurs créant ou téléchargeant de nouvelles photos

en: New Media Upload
fr: Ajouter un nouveau média

en: Delete Media
fr: supprimer le média

en: Delete Photo
fr: Supprimer la photo

en: Delete Video
fr: Supprimer la vidéo

en: Delete Music
fr: Supprimer la musique

en: BuddyPress: Members
fr: BuddyPress: Membres

en: Awards %_plural% for profile related actions.
fr: Attribution de %_plural% pour des actions relatives aux profils

en: BuddyPress: Groups
fr: BuddyPress: Groupes

en: Awards %_plural% for group related actions. Use minus to deduct %_plural% or zero to disable a specific hook.
fr: Attribution de %_plural% pour des actions relatives aux groupes. Utilisez une valeur négative ou zéro pour désactiver un hook spécifique.

en: %plural% for Profile Updates
fr: %plural% pour une mise à jour de profil

en: %plural% for New Avatar
fr: %plural% pour un nouvel avatar

en: %plural% for New Friendships
fr: %plural% pour un nouveau contact

en: %plural% for Leaving Friendship
fr: %plural% pour rupture de contact

en: %plural% for New Comment
fr: %plural% pour un nouveau commmentaire

en: %plural% for Deleting Comment
fr: %plural% pour supprimer un commentaire

en: %plural% for New Messages
fr: %plural% pour un nouveau commentaire

en: %plural% for Sending Gift
fr: %plural% pour l&#39;envoi d&#39;un cadeau

en: %plural% for Creating Groups
fr: %plural% pour cr&eacute;ation de groupe

en: If you use a negative value and the user does not have enough %_plural% the "Create Group" button will be disabled.
fr: Si vous utilisez une valeur négative et que l'utilisateur n'a pas suffisamment de %_plural%, le bouton "Créer un groupe" sera désactivé.

en: Number of members before awarding %_plural%
fr: Le nombre de membres devant être inscrits au groupe avant d'obtenir des %_plural%

en: Use zero to award %_plural% when group is created.
fr: Utilisez zéro pour attribuer des %_plural% dès la création du groupe.

en: %plural% for Deleting Groups
fr: %plural% pour une suppression de groupe

en: %plural% for New Forum Topic
fr: %plural% pour un nouveau sujet de forum

en: %plural% for Editing Forum Topic
fr: %plural% pour modifier un sujet de forum

en: %plural% for New Forum Post
fr: %plural% pour un nouveau message sur un forum

en: %plural% for Editing Forum Post
fr: %plural% pour la modification d&#39;un message de forum

en: %plural% for Joining Groups
fr: %plural% pour une adh&eacute;sion &agrave; un groupe

en: If you use a negative value and the user does not have enough %_plural% the "Join Group" button will be disabled.
fr: Si vous utilisez une valeur négative et que l'utilisateur n'a pas suffisamment de %_plural%, le bouton "Rejoindre le groupe" sera désactivé.

en: %plural% for Leaving Groups
fr: %plural% pour quitter un groupe

en: %plural% for New Group Avatar
fr: %plural% pour un nouvel avatar de groupe

en: %plural% for New Group Comment
fr: %plural% pour un nouveau commentaire dans un groupe

en: Contact Form 7 Form Submissions
fr: Envoi de formulaires avec Contact Form 7

en: Awards %_plural% for successful form submissions (by logged in users).
fr: Attribution de %_plural% pour chaque formulaire soumis avec succès (par les utilisateurs connectés).

en: No forms found.
fr: Aucun formulaire n'a été trouvé.

en: Awards %_plural% for users attending events.
fr: Attribuer des %_plural% aux utilisateurs suivants un événement.

en: Attending Event
fr: Evénement suivi

en: Cancelling Attendance
fr: Annuler le suivi

en: Awards %_plural% for users rate items using the GD Star Rating plugin.
fr: Attribuer des %_plural% aux utilisateurs qui votent avec le plugin GD Star Rating.

en: Rating
fr: Classement

en: Up / Down Vote
fr: Vote +/-

en: Gravityform Submissions
fr: Soumissions avec Gravityform

en: Awards %_plural% for successful form submissions.
fr: Attribution de %_plural% pour des soumissions réussies de formulaires

en: Invite Anyone Plugin
fr: Plugin Invite Anyone

en: Awards %_plural% for sending invitations and/or %_plural% if the invite is accepted.
fr: Attribution de %_plural% pour l'envoi d'invitations et/ou  %_plural% quand une invitation est acceptée.

en: %plural% for Sending An Invite
fr: %plural% pour l&#39;envoi d&#39;une invitation

en: %plural% for Accepting An Invite
fr: %plural% pour acceptation d&#39;une invitation

en: %plural% for each invited user that accepts an invitation.
fr: %plural% pour chaque utilisateur invit&eacute; acceptant une invitation

en: Jetpack Subscriptions
fr: Abonnements JetPack

en: Awards %_plural% for users signing up for site or comment updates using Jetpack.
fr: Attribuer des %_plural% aux utilisateurs qui s'inscrivent au site ou qui commentent des notes en utilisant JetPack.

en: Site Subscriptions
fr: Abonnements au site

en: Comment Subscriptions
fr: Abonnements aux commentaires

en: Reward with %plural%
fr: Récompensez-les avec %plural%

en: %plural% for Sharing
fr: %plural% pour un partage

en: Awards %_plural% for users sharing / liking your website content to popular social media sites.
fr: Attribution de %_plural% pour les utilisateurs partageant/aimant le contenu de votre siteweb sur les réseaux sociaux.

en: Your ShareThis public key is not set.
fr: Votre clef public SHARETHIS n'est pas fixé.

en: No ShareThis services detected. Please check your installation.
fr: Pas de services SHARETHIS détecté. S'il vous plait, vérifiez votre installation.

en: Awards %_plural% for Simple:Press actions.
fr: Attribution de %_plural% pour les actions avec SimplePress

en: %plural% for New Topic Post
fr: %plural% pour la publication d'un nouveau sujet

en: Topic authors can receive %_plural% for posting on their own Topic
fr: L'auteur d'un sujet peut recevoir des %_plural% quand il répond à son propre sujet.

en: %plural% for Topic Post Deletion
fr: %plural% pour suppression d'un sujet

en: WooCommerce Product Reviews
fr: Produits WooCommerce revus

en: Awards %_plural% for users leaving reviews on your WooCommerce products.
fr: Attribution de %_plural% pour vos utilisateurs quittant les avis sur les produits WooCommerce.

en: Awards %_plural% for users adding posts to their favorites.
fr: Attribuer des %_plural% aux utilisateurs ajoutants un article à leurs favoris.

en: Adding Content to Favorites
fr: Ajouter ce contenu aux Favoris

en: Removing Content from Favorites
fr: Retirer ce contenu des Favoris

en: Awards %_plural% for users voting in polls.
fr: Attribuer des %_plural% aux utilisateurs répondants aux sondages.Attribuer des %_plural% aux utilisateurs répondants aux sondages.
