contact_form - en to ja_JP translation catalogue (177 entries)

en: 'Send me a copy' block
ja_JP: 'コピーを自分に送る'ブロック

en: <strong>Contact Form to DB</strong> allows to store your messages to the database.
ja_JP: <strong>Contact Form to DB</strong>は、貴方のメッセージをデータベースに保存します。

en: A valid email address is required.
ja_JP: 有効なEメールアドレスlが必須です。

en: Action after email is sent
ja_JP: メール送信後の動作

en: Activate Contact Form to DB
ja_JP: Contact Form to DBを有効化

en: Activate captcha
ja_JP: 有効なcaptcha

en: Add a language
ja_JP: 言語の追加

en: Add department selectbox to the contact form:
ja_JP: 部署選択ボックスをコンタクトフォームに追加:

en: Add placeholder to the input blocks
ja_JP: プレースホルダーを入力ブロックに追加

en: Add to the form
ja_JP: フォームに追加

en: Add tooltips
ja_JP: ツールチップの追加

en: Address
ja_JP: 住所

en: Address is required.
ja_JP: 住所が必要です。

en: Address:
ja_JP: 住所:

en: Agreement checkbox
ja_JP: 同意のチェックボックス

en: Are you sure that you want to delete this language data?
ja_JP: 本当に、この言語データを削除しますか?

en: Attachment
ja_JP: 添付

en: Attachment block
ja_JP: 添付ブロック

en: Attachment:
ja_JP: 添付:

en: Auto Response
ja_JP: 自動応答

en: Background color of the input field errors
ja_JP: 入力フィールド・エラーの背景色

en: Border color
ja_JP: 罫線色

en: Border color of the input field errors
ja_JP: 入力フィールド・エラーの罫線色

en: Border width in px, numbers only
ja_JP: 罫線幅(px単位)、数値のみ

en: Button color
ja_JP: ボタンの色

en: Button text color
ja_JP: ボタン文字の色

en: Change the names of the contact form fields and error messages
ja_JP: コンタクトフォームのフィールド名及びエラーメッセージを変更

en: Color of the input field errors.
ja_JP: 入力フィールド・エラーの色

en: Contact Form Pro | Preview
ja_JP: Contact Form Pro | プレビュー

en: Contact Form Settings
ja_JP: Contact Form設定

en: Contact from
ja_JP: Contact Form

en: Create a username
ja_JP: ユーザ名の選択

en: Date/Time
ja_JP: 日時

en: Default
ja_JP: 標準

en: Delete an attachment file from the server after the email is sent
ja_JP: Eメール送信後、サーバから添付ファイルを削除

en: Disabled for editing
ja_JP: 編集を無効化

en: Display additional info in the email
ja_JP: メール中に追加情報を表示

en: Display error messages
ja_JP: エラーメッセージの表示

en: Display error messages & color of the input field errors
ja_JP: エラーメッセージと入力フィールド・エラーの色を表示

en: Display text
ja_JP: テキストを表示

en: Download Contact Form to DB
ja_JP: Contact Form to DBをダウンロード

en: Download captcha
ja_JP: captchaをダウンロード

en: Email
ja_JP: Eメール

en: Email Address
ja_JP: Eメール・アドレス

en: Email Address:
ja_JP: Eメール:

en: Email address
ja_JP: Eメール・アドレス

en: Email in HTML format sending
ja_JP: HTMLフォーマットでメール送信

en: English
ja_JP: 英語

en: Enter a username of the person who should get the messages from the contact form.
ja_JP: コンタクトフォームからメッセージを受け取る方のユーザ名を入力。

en: Enter the email address you want the messages forwarded to.
ja_JP: メッセージ受信用のEメールを設定。

en: Error message about the file type for the Attachment field
ja_JP: 添付フィールド用の拡張子タイプに関するエラーメッセージ

en: Error message for the Address field
ja_JP: 住所フィールド用のエラーメッセージ

en: Error message for the Captcha field
ja_JP: Captcha フィールド用のエラーメッセージ

en: Error message for the Email field
ja_JP: Eメール・フィールド用のエラーメッセージ

en: Error message for the Message field
ja_JP: メッセージ・フィールド用のエラーメッセージ

en: Error message for the Name field
ja_JP: 名前フィールド用のエラーメッセージ

en: Error message for the Phone field
ja_JP: 電話フィールド用のエラーメッセージ

en: Error message for the Subject field
ja_JP: 件名フィールド用のエラーメッセージ

en: Error message for the whole form
ja_JP: 全体フォーム用のエラーメッセージ

en: Error message when file size limit for the Attachment field is exceeded
ja_JP: 添付フィールド用のファイルサイズ制限を超した場合のエラーメッセージ

en: Error message while moving the file for the Attachment field
ja_JP: 添付フィールド用のファイルを移動中のエラーメッセージ

en: Error message while uploading a file for the Attachment field to the server
ja_JP: 添付フィールド用のファイルをサーバにアップロード中のエラーメッセージ

en: Error text color
ja_JP: エラーテキストの色

en: Errors color
ja_JP: エラーの色

en: Errors output
ja_JP: エラー出力

en: Example: Date/Time:	August 19, 2013 8:50 pm
ja_JP: 例: 日時:	August 19, 2013 8:50 pm

en: Example: Sent from (IP address):	127.0.0.1
ja_JP: 例: 送信された(IP-Adresse):	127.0.0.1

en: Example: Sent from (referer):	http://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/
ja_JP: 例: 送信された (referer):	http://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/

en: Example: Using (user agent):	Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36
ja_JP: 例: 利用中の (user agent):	Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36

en: Field's default value
ja_JP: フィールドのデフォルト値

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: File format is not valid.
ja_JP: 添付が壊れています。

en: File upload error.
ja_JP: ファイル・アップロード・エラー。

en: Go
ja_JP: 進む

en: Go PRO
ja_JP: PROに進む

en: If have any problems with the standard shortcode [contact_form], you should use the shortcode
ja_JP: 標準的な短いコード [contact_form]に問題がある場合は、この短いコードをご利用下さい

en: If the 'Redirect to page' option is selected then the URL field should be in the following format
ja_JP: ’ページに転送’オプションを選択した場合は、URLフィールドが、以下の形式になります

en: If you are not sure whether to change this setting or not, please do not do that.
ja_JP: この設定を変更するかが定かで無い場合は、変更しないで下さい。

en: If you can see this MIME, it means that the MIME type is not supported by your email client!
ja_JP: このMIMEを見ている場合は、貴方のクライアントはMIMEタイプを読めません。

en: If you leave the fields empty, the messages will be sent to the email address specified during registration.
ja_JP: 以下の項目の情報が空欄の場合、登録の際に記述したアドレスにメッセージが送られます。

en: If you upgrade to Pro version all your settings will be saved.
ja_JP: PROバージョンにアップグレードすると、設定が保存されます。

en: If you want to create multiple contact forms, please install the Contact Form Multi plugin.
ja_JP: 複数のコンタクトフォームを作成したい場合は、Contact Form Multiプラグインを導入して下さい。

en: If you would like to add the Contact Form to your website, just copy and paste this shortcode to your post or page or widget:
ja_JP: Contact Formをあなたのサイトに追加したい場合は、このショートカットを投稿、ページ又はウェジットにコピーして貼り付けるだけです:

en: Input fields
ja_JP: フィールドを入力

en: Input fields background color
ja_JP: フィールドの背景色の入力

en: Label text color
ja_JP: ラベル文字色

en: Language settings for the field names in the form
ja_JP: フォーム内のフィールド名の言語設定

en: Learn More
ja_JP: もっと学ぶ

en: Learn more
ja_JP: もっと学ぶ

en: Location selectbox
ja_JP: 場所選択ボックス

en: Mail
ja_JP: メール

en: Manage messages that have been sent from your website.
ja_JP: 貴方のウェブサイトから送られるメッセージを管理

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Message text is required.
ja_JP: メッセージ本文は必須です。

en: Message:
ja_JP: メッセージ:

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Notice:
ja_JP: 通知:

en: Optional checkbox
ja_JP: オプションのチェックボックス

en: Optional checkbox, the results of which will be displayed in email
ja_JP: オプションのチェックボックス、Eメールに表示される結果

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Phone Number
ja_JP: 電話番号

en: Phone number
ja_JP: 電話番号

en: Phone number is required.
ja_JP: 電話番号は必須です。

en: Phone number:
ja_JP: 電話番号:

en: Placeholder color
ja_JP: プレースホルダ色

en: Placeholder color of the input field errors
ja_JP: 入力フィールド・エラー用のプレースホルダ色

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
ja_JP: '送信者'フィールドに有効なEメールアドレスを入力して下さい。

en: Please enter a valid email address in the 'Use this email address' field.
ja_JP: 'このEメールアドレスを使用'フィールドに有効化なEメール・アドレスを入力して下さい。

en: Please enter subject...
ja_JP: 件名を入力して下さい...

en: Please enter your address...
ja_JP: 貴方の住所を入力して下さい...

en: Please enter your email address...
ja_JP: 貴方のEメール・アドレスを入力して下さい...

en: Please enter your full name...
ja_JP: 貴方の氏名を入力して下さい...

en: Please enter your message...
ja_JP: メッセージを入力して下さい...

en: Please enter your phone number...
ja_JP: 貴方の電話番号を入力して下さい...

en: Please fill out the CAPTCHA.
ja_JP: CAPTCHAを入力して下さい。

en: Please make corrections below and try again.
ja_JP: 以下を修正し、再度試して下さい。

en: Redirect to the page
ja_JP: ページに転送

en: Required
ja_JP: 必須

en: Required checkbox for submitting the form
ja_JP: フォームを送信するために必須のチェックボックス

en: Required symbol
ja_JP: 必須シンボル

en: Save Changes
ja_JP: 変更保存

en: Save emails to the database
ja_JP: メールをデータベースに保存

en: Send me a copy
ja_JP: コピーを自分に送る

en: Sent from (ip address)
ja_JP: 送信された(IP-Adresse)

en: Sent from (referer)
ja_JP: 送信された(referer)

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings are not saved.
ja_JP: 設定は保存さていません。

en: Settings saved.
ja_JP: 設定保存.

en: Show with errors
ja_JP: エラーで表示

en: Site
ja_JP: サイト

en: Sorry, email message could not be delivered.
ja_JP: 申し訳ございませんが、貴方のemailは配信できませんでした。

en: Style options
ja_JP: スタイル・オプション

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Subject is required.
ja_JP: 件名は必須です。

en: Subject:
ja_JP: 件名:

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Submit button
ja_JP: 送信ボタン

en: Such user does not exist.
ja_JP: そのようなユーザは存在しません。

en: Support
ja_JP: サポート

en: Supported file types: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT. Max file size: 2MB
ja_JP: サポートしてるファイル形式: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT. 最大ファイルサイズ: 2MB

en: Text
ja_JP: 文字

en: Text color
ja_JP: 文字色

en: Text fields color
ja_JP: 文字フィールド色

en: Thank you for contacting us.
ja_JP: ご連絡ありがとうございます

en: The $_SERVER variable that is used to build a URL of the form
ja_JP: フォームのURLを作成するのに使用される$_SERVER変数

en: The email address of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
ja_JP: フォームを入力したユーザのEメール・アドレスは、'送信者'フィールドに使用されます。

en: The file could not be uploaded.
ja_JP: ファイルは、アップロード出来ませんでした。

en: The name of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
ja_JP: フォームを入力するユーザの名前が、'送信者'フィールドに使用されます。

en: The plugin's settings have been changed. In order to save them please don't forget to click the 'Save Changes' button.
ja_JP: プラグインの設定は変更されました。これらを保存するためには、'変更保存'ボタンをクリックして下さい。

en: The user's email address:
ja_JP: wordpressユーザのEメールを利用r:

en: They work the same way.
ja_JP: 同様に動作します。

en: This file is too large.
ja_JP: このファイルは大きすぎます。

en: Tips below the Attachment
ja_JP: 添付ファイルの下のチップス

en: Tips below the Attachment block
ja_JP: 添付ファイル・ブロックの下のチップス

en: To send mail you can use the php mail function
ja_JP: メールを送信するには、phpメール機能が利用できます

en: Unlock premium options by upgrading to a PRO version.
ja_JP: PROバージョンにアップグレードすることにより、プレミアム・オプションが解除されます。

en: Use shortcode
ja_JP: 短いコードの利用

en: Use the changed names of the contact form fields in the email
ja_JP: Eメール内のコンタクトフォーム・フィールドの変更された名前を使用

en: Use this email address:
ja_JP: このEメールを利用:

en: Used
ja_JP: 使用済

en: User email
ja_JP: ユーザ・Eメール

en: User name
ja_JP: ユーザ名

en: Users can attach the following file formats
ja_JP: ユーザは、以下のタイプのファイルを添付できる

en: Using
ja_JP: 使用中

en: Using (user agent)
ja_JP: 利用中の (user agent)

en: Using Contact Form to DB powered by
ja_JP: 利用 Contact Form to DB powered by

en: Visible
ja_JP: 可視

en: What to use?
ja_JP: 何を使用？

en: Width in px, numbers only
ja_JP: px単位の幅、数字のみ

en: Wp-mail
ja_JP: WPメール

en: You can use %%NAME%% to display data from the email field and %%MESSAGE%% to display data from the Message field, as well as %%SITENAME%% to display blog name.
ja_JP: ブログ名を表示するための%%SITENAME%% と同様に、Eメールフィールドからデータを表示するために%%NAME%%を、メッセージフィールドからデータを表示するために%%MESSAGE%%が利用することが出来ます。

en: You can use the wp_mail function for mailing
ja_JP: メールにwp_mali機能が利用できます

en: Your name is required.
ja_JP: 名前は必須です。

en: click to expand/hide the list
ja_JP: クリックして、このリストを展開/隠す

en: for this language
ja_JP: この言語用に

en: or
ja_JP: 又は
